Οι φωτογραφίες από το ΓΣΠ | Ταυτότητα αγώνα ΑΠΟΕΛ 1-1 Απόλλων

Ακόμα ένα ντέρμπι χωρίς νίκη. Ούτε και τώρα μπόρεσε να ανταποκριθεί ο ΑΠΟΕΛ στις απαιτήσεις του πρωταθλήματος κι ας απέχει μόνο 4 βαθμούς από την κορυφή, ενώ ο βαθμός της ισοπαλίας φαντάζει στο τέλος χρυσός. Το δύσκολο, που πρέπει να προβληματίσει, είναι ότι η ομάδα αδυνατεί να κερδίσει τους άλλους μνηστήρες του τίτλου.

Αν ο ΑΠΟΕΛ μετουσίωνε σε γκολ, έστω την μια από τις τρεις κλασσικές ευκαιρίες που είχε, όλα θα ήταν διαφορετικά. Το γκολ δεν ήρθε νωρίς, παρά μόνο στο τέλος, όταν δεν υπήρχε πια χρόνος για την μεγάλη ανατροπή.

Ο Κρίστιανσεν είπε ότι προσπαθήσαμε να ελέγξουμε τον Ντα Σίλβα... η δραστηριότητα του ποδοσφαιριστή όμως, μέσα στο παιγνίδι δείχνει ότι δεν τα καταφέραμε. Στην αντίπερα όχθη και στην αντίπαλη άμυνα, μόνος του ο Αγγελή κατάφερε να "αναχαιτίσει" τον Ντε Καμάργκο και όχι μόνο.

Το 1-0 προήλθε από το πέναλτι του Άλεξ Ντα Σίλβα. Ο έπαινος ανήκει στον Ντε Σίλβα που άδειασε ολόκληρη την αμυντική γραμμή του ΑΠΟΕΛ και με έξυπνο τακουνάκι έβγαλε τον Μάγλιτσα, μόνο, απέναντι στον Βάτερμαν, με τον Ολλανδό να ανατρέπει τον Μάγλιτσα για την εσχάτη των ποινών.

Το 1-1 ήρθε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Βάντερ να κάνει την σέντρα από την γωνιά της επανορθωτικής περιοχής, τον Αστίθ να αγγίζει ελαφρώς την μπάλα με το κεφάλι χωρίς να αλλάζει πορεία, με τον Μπερτόλιο να τρέχει στο 2ο δοκάρι και με κεφαλιά ψαράκι να καρφώνει την μπάλα στο πλεκτό του ανίκητου Βάλε.