Φωτορεπορτάζ από το ΓΣΠ | Ταυτότητα αγώνα ΑΠΟΕΛ 4-1 Καρμιώτισσα

Στο ΓΣΠ ο ΑΠΟΕΛ νίκησε με 4-1 την Καρμιώτισσα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, μετά από καλή εμφάνιση και ανέβηκε στους 26 βαθμούς του βαθμολογικού πίνακα, 2 λιγότερους από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Το σκορ άνοιξε ο Πιέρος Σωτηρίου με κοντινό πλασέ, μετά από λάθος πάσα του Ταραλίδη.
Ο αντίπαλος ποδοσφαιριστής έδιωξε λανθασμένα την μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στον Πιέρο που καραδοκούσε στην μικρή περιοχή και πολύ απλά την έσπρωξε στα δίκτυα για το 1-0.

Η Καρμιώτισσα ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με τον Πόλιανετς στο 35'.
Μια φάση που ξεκίνησε από χέρι αμυντικού της, μπροστά στα μάτια του Τράττου, χωρίς ο διαιτητής να σταματήσει τη φάση, ενώ για 30 λεπτά αγωνίστηκε με 10 ποδοσφαιριστές αφού αποβλήθηκε ο Αντάμοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο τελευταίο πεντάλεπτο με 9 ποδοσφαιριστές, λόγω τραυματισμού, αφού δεν είχε δικαίωμα άλλης αλλαγής.

Το 2-1 πέτυχε με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ο Πιέρος Σωτηρίου μετά από κτύπημα κόρνερ του Στάθη Αλωνεύτη.

Το 3-1 πέτυχε ο Στάθης Αλωνεύτης με κοντινό πλασέ από πλάγια θέση, μετά από σέντρα ακριβείας του Νούνο Μοράϊς.

Ο Ρενάν Μπρεσσάν πανηγύρισε το παρθενικό του τέρμα στο Κυπριακό πρωτάθλημα, από την απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα Dragojević στο τετ-α-τετ και στο πλασέ του Πιέρου, ο Μπρεσσάν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να πάρει το ρίμπαουντ και να στείλει την μπάλα στο πλεκτό του Μαυροβούνιου για το τελικό 4-1.

Κακή η διαιτησία του Τράττου που δεν σταμάτησε τη φάση της ισοφάρισης των φιλοξενουμένων εν τη γενέσει της από στρώσιμο της μπάλας με το χέρι, ακύρωσε κανονικότατο τέρμα του Πιέρου ως οφσάϊντ ενώ ήταν καλυμμένος, είχε δύο λανθασμένες υποδείξεις όφσαϊντ, δεν έδωσε καθαρότατο πέναλτι υπέρ του Γιώργου Εφραίμ, τιμώρησε αδίκως τον Εφραίμ με κίτρινη κάρτα για την ίδια φάση, ενώ δεν πρόσθεσε καθυστερήσεις στο τέλος του αγώνα.