Οι φωτογραφίες από τη νίκη στο «Δασάκι» | Ρεπορτάζ και ταυτότητα αγώνα, Εθνικός 2-3 ΑΠΟΕΛ

Η μαθηματική εξασφάλιση της συμμετοχής του ΑΠΟΕΛ στα πλέϊοφ του πρωταθλήματος Cyta, συνοδεύτηκε με νίκη 2-3, πάνω στον Εθνικό, στον αγώνα για την 21η αγωνιστική του παγκυπρίου πρωταθλήματος Cyta, που έγινε στο «Δασάκι Άχνας».

Πιο εύκολα ήρθε η νίκη πάνω στον Εθνικό, από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ μόλις στο 11' με 0-1, από γκολ του Ζελάγια, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει στο 22' με κοντινό πλασέ του Μάρκο Ντε Καμάργκο, που εκμεταλλεύτηκε την μαγική ασίστ του Στάθη Αλωνεύτη.

Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 1-2 και τον ΑΠΟΕΛ να κάνει την ανατροπή, με γκολ του Ινάκι Αστίθ, με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή, μετά την "παλικαρίσια" ασίστ του Γιώργου Μερκή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και 3ο τέρμα με κοντινό σουτ του Γιαννιώτα μέσα από τα καρέ, από την μαγική ασίστ του Στάθη Αλωνεύτη. Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ μπορούσε να πετύχει και 4ο τέρμα, όμως ο Μπερτόλιο αστόχησε από τα 11 βήματα, σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος κι απέκρουσε ο τερματοφύλακας Μποκατίνοφ.

Και ενώ το παιγνίδι έφτανε στο τέλος του, ο ανεκδιήγητος διαιτητής Νικολαΐδης, έδωσε αψυχολόγητο πέναλτι υπέρ του Εθνικού, σε μια φάση που μόνο ο ίδιος μπορεί να εξηγήσει, ενώ στο πρώτο ημίχρονο αρνήθηκε κραυγαλέο πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ και κόκκινη κάρτα, συνάμα, σε αντίπαλο αμυντικό, που ανέτρεψε τον Εφραίμ. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Πινσέλι, στέλλοντας την μπάλα στην μια μεριά και τον Βάτερμαν στην αντίθετη πλευρά, για να γράψει το τελικό 2-3.

Ο κόσμος έδωσε μαζικά το παρόν του στο «Δασάκι» και χειροκρότησε θερμά τους ποδοσφαιριστές μας, για την μεγάλη νίκη.

... και τώρα η ΑΕΚ που έφερε ισοπαλία με την ΑΕΖ και ανέβασε τη μεταξύ μας βαθμολογική διαφορά στους 5 βαθμούς υπέρ του ΑΠΟΕΛ.