Με ήττα, 75-79 από την Αυστριακή Gunners, αποχαιρέτησε το FIBA Europe Cup ο ΑΠΟΕΛ

Με ήττα αποχαιρέτησε το FIBA Europe Cup ο ΑΠΟΕΛ, για την 6η αγωνιστική της Β' Φάσης, με 79-75 από την αυστριακή Ρεντγουελ Γκάνερς σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία". Οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν κατά διαστήματα αρκετά καλοί, με το παιχνίδι να είναι σε γενικές γραμμές ισορροπημένο. Στο τέλος οι αυστριακοί "απέδρασαν" από την Λευκωσία με το ροζ φύλλο αγώνος.

Αντίο με ψηλά το κεφάλι

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε από την Ρεντγουελ Γκάνερς με 79-75 στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής της β’ φάσης του FIBA Europe Cup. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Μπράουν με 20 πόντους, ακολούθησαν οι Μόμπλεϊ και Μπάσεϊ με 16 και 15 αντίστοιχα.

Η ομάδα μας αποχαιρέτησε με ήττα μια από τις καλύτερες ευρωπαϊκές πορείες της στην καλαθόσφαιρα. Ο ΑΠΟΕΛ έκανε την υπέρβαση και προκρίθηκε στις 24 καλύτερες ομάδες του FIBA Europe Cup, ενώ από τη β’ φάση ξεχωρίζει η τεράστια νίκη σε βάρος της πρωτοπόρου του ομίλου Τέλεκομ Βόννης.

Στο σημερινό παιχνίδι η ομάδα μας μπήκε καλύτερα στο παρκέ του «Ελευθερία», προηγήθηκε (3-0, 7-6, 15-10) και παρά την προσπάθεια του αντιπάλου έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με προβάδισμα εφτά πόντων (20-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Μέχρι το 13’ η ομάδα μας διατηρούσε το προβάδισμα (24-17), αλλά από εκείνο το διάστημα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και πήγαν στα αποδυτήρια με το 33-32.

Στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο και στο 25’ το σκορ ήταν στο 45-45. Ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα μας παρουσίασε επιθετική αστάθεια και επέτρεψε στον αντίπαλο να δημιουργήσει διαφορά και να πάει στην τελευταία περίοδο με το +6 (55-49).

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αρκετά δυνατά και στο 32’ πέρασε μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ με 56-55. Η αντεπίθεση των γαλαζοκιτρίνων δεν είχε συνέχεια, οι αυστριακοί απάντησαν με δικό τους σερί και το σκορ πήγε στο 63-56. Η ομάδα μας δεν τα παράτησε και μείωσε σε 75-73 ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και ηττήθηκε με 79-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 32-33, 49-55, 75-79

Δημήτρης Κουστένης: Μπράουν 20, Μύθιλλος, Μπάσεϊ 15, Παντούρης, Μπερνατόφσκι 11, Μόμπλεϊ 16, Ράιτ 13.