Έριχνε "καλαθιές" ΑΠΟΕΛ 106-56 Απόλλων

ΕΥΚΟΛΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

Εντός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 106-56 του Απόλλωνα σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στην ομάδα της Λεμεσού, η οποία αγωνιζόταν χωρίς κάποιο ξένο στην αποστολή της.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Μέρφι Μπερνατόφσκι με 24 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Μπράντον Μόμπλεϊ με 24 πόντους (9 ριμπάουντ). Αξίζει να σημειωθεί πως για τον Απόλλωνα ο Ηράκλης Πιττάκας σημείωσε 27 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Καταιγιστικός με 100αρα ο ΑΠΟΕΛ

Καταιγιστικός ήταν ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Απόλλωνα στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της β΄φάσης του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών. Η ομάδα μας επικράτησε πάρα πολύ εύκολα με 106-56, διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας και πάει με τις καλύτερες προϋποθέσεις στον μονό αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου απέναντι στην ΕΘΑ στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία».

Το συγκρότημα του Δημήτρη Κουστένη μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παρκέ και απέκτησε από πολύ νωρίς προβάδισμα διψήφιου αριθμού (10-0). Η ομάδα μας επιβλήθηκε πλήρως στον αγώνα (22-5) και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με το 26-9.

Το +15 δεν χαλάρωσε τους γαλαζοκίτρινους, οι οποίοι συνεχώς ανέβαζαν τη διαφορά (33-9, 42-13) και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα ασφαλείας (50-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό στον απόλυτο βαθμό και ανέβαζε σταδιακά τη διαφορά. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 77-40, ενώ το τελικό 106-56 επιβεβαιώνει την ολοκληρωτική ανωτερότητα της ομάδας μας στον αγωνιστικό χώρο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-9, 50-23, 77-40, 106-56