Δύσκολη νίκη του ΑΠΟΕΛ, κέρδισε 73-69 την ΕΘΑ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο τρίτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, κόντρα στην ΕΘΑ με 73-69.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Θερόν Μπάσεϊ με 21 πόντους (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από την ΕΘΑ διακρίθηκε ο Μπάντεν Τζάξεν με 30 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΓΩΝΑ: Αντίδραση στο τέλος και νίκη

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΕΘΑ στο Λευκόθεο με 73-69 για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Μπάσεϊ με 21 πόντους, ακολούθησαν οι Μπερνατόφσκι και Μπράουν με 17 και 14 αντίστοιχα.

Καμπανάκι κινδύνου εν όψει του μονού αγώνα της προημιτελική φάσης του Κυπέλλου, το ερχόμενο Σάββατο ήχησε στην ομάδα μας. Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να κέρδισε και να έδειξε χαρακτήρα στο 4ο δεκάλεπτο, ωστόσο η μέτρια εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ο κίνδυνος μιας απρόσμενης ήττας πρέπει να βελτιωθεί άμεσα.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπήκε καλά στο παρκέ και βρέθηκε να χάνει με 10-6, ωστόσο ανασυντάχθηκε και μέχρι τη συμπλήρωση του 1ου δεκαλέπτου (10-6), προηγήθηκε με 19-14.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με την ομάδα μας να διατηρεί το προβάδισμα (21-18, 31-25), ωστόσο προς το τέλος του ημιχρόνου ο αντίπαλος μείωσε στον πόντο και η ομάδα μας πήγε στην ανάπαυλα με το 32-31 υπέρ της.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο αγώνας ήταν ισοζυγισμένος, με την ομάδα μας να μην μπορεί να δημιουργήσει διαφορά, αλλά να διατηρεί το προβάδισμα με 42-41. Εντούτοις, από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη υστέρησαν και η ΕΘΑ προηγήθηκε με 51-45.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε το ίδιο μέτρια και στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και είδε το προβάδισμα του αντιπάλου να αυξάνεται επικίνδυνα στους 12 πόντους (59-47). Ο Δημήτρης Κουστένης αφύπνισε την ομάδα του και οι καλαθοσφαιριστές μας αντέδρασαν αποτελεσματικά. Με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία εφτά λεπτά του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΕΘΑ και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος με 73-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 32-31, 45-51, 73-69

Δημήτρης Κουστένης: Μπάσεϊ 21, Παντούρης 5, Μπερνατόφσκι 17, Μόμπλεϊ 7, Ράιτ 8, Μπράουν 14, Κασκίρης 1.