Ο ΑΠΟΕΛ πήρε το εισιτήριο για το Final Four του Κυπέλλου. ΑΠΟΕΛ 81-57 ΕΘΑ (φώτος)

Ο ΑΠΟΕΛ είναι η τέταρτη ομάδα που κερδίζει το εισιτήριο της για το Final Four του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, μετά και την νίκη του απέναντι στην ΕΘΑ με 81-57.

Η ομάδα της Έγκωμης, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με δύο ξένους, πάλεψε το παιχνίδι και κράτησε σε μικρές διαφορές το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές και πήρε στο τέλος την νίκη χωρίς να δυσκολευτεί. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μέρφι Μπερνατόφσκι με 17 πόντους (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Εύκολη πρόκριση στο Final Four

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΕΘΑ 81-57 στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» και προκρίθηκε για δεύτερη συναπτή χρονιά στο Final Four του κυπέλλου Καλαθόσφαιρας Ανδρών. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπερνατόφσκι με 17 πόντους, ακολούθησαν οι Μπράουν και Μπάσεϊ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα μας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, απέκτησε προβάδισμα από το πρώτο λεπτό και με σχετική ευκολία πήρε το ζητούμενο.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ του «Ελευθερία» και προηγήθηκε 5-0. Η ομάδα μας κρατούσε σταθερά το προβάδισμα (10-16) και ολοκλήρωσε το 1ο δεκάλεπτο με 24-18.

Στην 2η περίοδο η ομάδα μας δεν είχε την ίδια καλή απόδοση και επέτρεψε στον αντίπαλο να ισοφαρίσει (27-27, 29-29), ωστόσο ανασυντάχθηκε άμεσα και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα τριών πόντων (34-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι καλαθοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ μπήκαν αποφασισμένοι για να τελειώσουν τον αγώνα. Οι γαλαζοκίτρινοι από τα μέσα της 3ης περιόδου πάτησαν «γκάζι» και δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας 17 πόντων (64-47), η οποία μειώθηκε προσωρινά στους 12 (64-52).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο καλό ρυθμό. Συνεχώς ανέβαζε τη διαφορά (55-64) και τελικά πήρε το εισιτήριο για το Final Four με το εντυπωσιακό 81-57.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-39, 52-64, 57-81

Δημήτρης Κουστένης: Μπράουν 15, Μπάσεϊ 14, Μπερνατόφσκι 17, Μόμπλεϊ 12, Ράιτ 10, Μύθιλλος, Καραγιάννης, Παντούρης 8, Κούνας 5.