LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-0 ΑΘΛΕΤΙΚ ΚΛΑΜΠ ΜΠΙΛΜΠΑΟ (4-3) Πέταξε στους 16 της Ευρώπης

Ρώτησαν τον Πρόεδρο Πετρίδη, τι προτιμά, Πρωτάθλημα ή πρόκριση κι ο Πρόεδρος απάντησε αμέσως «και τα δυό».
Μεγάλη πρόκριση, πέτυχε απόψε ο ΘΡΥΛΟΣ. Ο δρόμος για την Στοκχόλμη συνεχίζεται.

ΒΙΝΤΕΟ με τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Συγχαρητήρια του Προέδρου Αναστασιάδη που βρέθηκε απόψε στο ΓΣΠ για να δει το ΑΠΟΕΛΙ.

Αύριο στις 14:00 η κλήρωση για την φάση των 16, χωρίς δυνατούς - αδύνατους, 9 και 16 του Μάρτη τα παιγνίδια.

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Athletic Club 2-0 στο ΓΣΠ και προκρίθηκε στους 16 του Europa League. Σκόρερ οι Σωτηρίου και Γιαννιώτας .

Τέλος του αγώνα.

Συνεχίζουν με 10 παίκτες οι Βάσκοι για τα υπόλοιπα 5 λεπτά.

91' - κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη στην Μπιλμπάο)

90' - 6 λεπτά οι καθυστερήσεις.

87' - Συνεχίζει το βιολί του ο Ρώσος διαιτητής και μοιράζει κάρτες... μόνο σε παίκτες μας.

Ξεκάθαρη ευκαιρία του Lorenzo ebecilio, για το 3-0, το δυνατό σουτ πάει εκτός εστίας.

76' - Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Ο Βίνη αποχωρεί κουτσαίνοντας και στην θέση του περνά ο Lorenzo ebecilio,

71' - Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Βάντερ, έξω ο Εφραίμ.

Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει για τα υπόλοιπα 30 λεπτά, συν οι καθυστερήσεις, με 10 παίκτες.

65' - 2η κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Πιέρο Σωτηρίου, για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο, έπρεπε να προσέξει, τώρα δυσκολεύει την προσπάθεια της ομάδας και χάνει επίσης το 1ο παιγνίδι της επόμενης φάσης (αν προκριθούμε).

61' - Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ, μέσα ο Ντε Καμάργκο, έξω ο Μπαρράλ.

57' - κίτρινη κάρτα στον Ιωάννου.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΜΠΙΛΜΠΑΟ (4-3)

Ο ΓΙΑΝ-ΓΙΑΝ εκτελεί και γράφει το 2-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Ο Κρίστιανσεν, έχει γυρίσει την πλάτη... φοβάτε ο Κόουτς τα χαμένα πέναλτι, αφού φέτος χάσαμε δύο, ένα με τον Εφραίμ και το άλλο με τον Μπερτόλιο.

Ο Γιαννιώτας ετοιμάζεται για την εκτέλεση του πέναλτι.

Ο Τ.Κ. δίνει εντολή στον ΝΟΥΝΟ να το κτυπήση, ο αρχηγός όμως, το αφήνει με την σειρά του στον ΓΙΑΝ-ΓΙΑΝ που το κέρδισε.

Πέναλτι κερδίζει ο Γιαννιώτας, που μπήκε παλλικαρίσια στην περιοχή και εκεί που ετοιμαζόταν να σκοράρει, ανατράπηκε από τον αμυντικό και κέρδισε την εσχάτη τον ποινών και τον Ρώσο διαιτητή αναγκάζεται να το δώσει.

Μαγικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΜΠΙΛΜΠΑΟ (3-3)

Ήταν η κάθοδος του Εφραίμ από την αριστερή πλευρά, 2 φορές κέρδισε τον προσπωπικό του φρουρό για να μπορέσει να βγάλει την σέντρα στην καρδιά της άμυνας των Βάσκων, με τον Πιέρο Σωτηρίου να πετάγεται στο Α' δοκάρι και με πισινό τακουνάκι να στέλλει την μπάλα  στο πλεκτό και τους ΑΠΟΕΛΙΣΤΕΣ στον παράδεισο από την έκσταση.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΑΠΟΕΛ, χρυσός σκόρερ ο Πιέρος.

Αρχίζει το 2ο ημίχρονο.

Χρειαζόμαστε περισσότερη ηρεμία και κατοχή μπάλας, το παιγνίδι είναι ανοικτό και για τις 2 ομάδες.

Τέλος Α' Ημιχρόνου.

43' - Εύκολη κίτρινη στον Πιέρο, για επιθετικό φάουλ, σε μια διεκδίκηση της μπάλας, ευχόμαστε να μην στοιχίσει.

Αρκετά λάθη από τους ποδοσφαιριστές μας, που δεν μπορούν να κρατήσουν μπάλα.

Νέα ανατροπή πάνω στον ΒΙΝΗ, εντός περιοχήςμ καραμπινάτο πέναλτι που μας αρνιέται και πάλι το "ορφανό του Στάλιν".

25' - Το σκορ παραμένει στο 0-0

09' - Καθαρή παράβαση πάνω στον ΠΙΕΡΟ ΣΩΤΗΡΙΟΥ, πεντακάθαρο πέναλτι, που ο Ρώσος διαιτητής επιλέγει να μην δώσει, βοηθώντας έτσι τους Βάσκους.

Έναρξη του αγώνα.

Είσοδος των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο, λίγο πριν την έναρξη.

Δήλωσε ο ΜΠΑΡΡΑΛ πριν το παιγνίδι: «Μεγάλη ατμόσφαιρα και καλό παιχνίδι θα ζήσουμε απόψε στην Κύπρο. Πάμε ΑΠΟΕΛ, είναι η στιγμή μας!».

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε έχει να διαχειριστεί τις δύο σημαντικές απουσίες των Αντούριθ και Λαπόρτ.

18:44 - Οι ένδεκα του Κρίστιανσεν, για την νίκη και την επική ανατροπή

Από το στάδιο της πρωτεύουσας, ΓΣΠ, ο επαναλιπτικός αγώνας ΑΠΟΕΛ - ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Γραπτή περιγραφή του αγώνα του ΑΠΟΕΛ κόντρα στους Βάσκους της Μπιλμπάο, στην φάση των 32 του Γιουρόπα λιγκ.