LIVE: ΑΠΟΕΛ 4-0 ΠΑΦΟΣ fc, «Κι όμως, αξίζει να τον δεις»

Χάρμα ή αν προτιμάτε Θαύμα ιδέσθαι ο ΘΡΥΛΟΣ στο ΓΣΠ, με ωραίο ποδόσφαιρο και πολύ καλή απόδοση από την ομάδα στο σύνολο της.

4 τέρματα, 1 δοκάρι και 2 "χαμένα" πέναλτι, το ένα μάλιστα δεν δόθηκε ποτέ αφού σφυρίχτηκε εκτός περιοχής και 1 τρίτο που κατάπιε ο "ψηλός" διαιτητής.

Όσες φορές αγωνίστηκε ο ΜΗΝΑΣ, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με τεσσάρα, με την Σαλαμίνα πέρασε ως αλλαγή.

Απογοητεύει η φτωχή παρουσία του κόσμου από το σημερινό παιγνίδι, μόλις και μετά βίας 4 χιλιάδες φίλαθλοι βρέθηκαν στην κερκίδα. Όσοι δεν ήρθαν έχασαν την μαγεία του ΘΡΥΛΟΥ.

Έναρξη LIVE:

Το αρχικό σχήμα του ΑΠΟΕΛ:

Ντεμπούτο στο Κυπριακό πρωτάθλημα για τον Ισπανό γκολκήπερ, ΠΕΡΕΘ.

Στην αρχική ενδεκάδα και στα φτερά του ΑΠΟΕΛ, Γιώργος Εφραίμ και Μηνάς Αντωνίου (άλλο 1 ντεπούτο στην αρχική ενδεκάδα).

Με Σιάλλαι, Ζαχίτ και Μοράϊς στα ΧΑΦ.

Μόλις και μετά βίας υπάρχουν 4 χιλιάδες φίλοι του ΑΠΟΕΛ στις κερκίδες. Περίπου 30-50 οι φίλοι των Παφίων στην Βόρεια κερκίδα.

8' κίτρινη στον ERIK JANZA της Πάφου.

37' Το ΑΠΟΕΛ κερδίζει πέναλτι από την ανατροπή του Ούγγρου Σιαλλάϊ εντός περιοχής. Ο νεαρός πήρε την μπάλα για να το εκτελέσει, όμως οι οδηγίες του κυρίου Δώνη από τον πάγκο λένε για ΠΟΤΕ.

Ο Μίκαελ ΠΟΤΕ εκτελεί κι ο Κόπριβετς αποκρούει ασταθώς. Η μπάλα επιστρέφει στον επιθετικό από το ΜΠΕΝΙΝ, κάνει το κοντρόλ και με νέο σουτ ανοίγει το σκορ για το ΑΠΟΕΛ με 1-0.

Ο προληπτικός τερματοφύλακας ΠΕΡΕΘ, που έζησε το παιγνίδι με πάθος, στην εκτέλεση του πέναλτι γύρισε την πλάτη και κοιτούσε την κερκίδα.

Ήταν το 3ο φετινό χαμένο πέναλτι για την ομάδα μας. Προηγήθηκαν άλλα 2 με τον Ιγκορ Ντε Καμάργκο.

Το τέλος του Α ημιχρόνου βρίσκει τον ΑΠΟΕΛ με προβάδισμα ενός τέρματος.

Επιστρέφουν οι ποδοσφαιριστές και οι διαιτητές για το Β ημίχρονο.

Αρχίζει το Β μέρος.

46' Αλλαγή για την ΠΑΦΟ

55' Ο ΑΠΟΕΛ κερδίζει κόρνερ από τα δεξιά. Εκτελεί ο Ζαχίτ κι ο ΠΟΤΕ πηδάει πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά στέλλει την μπάλα στα δίκτυα του Κόπριβετς για το 2-0.

58' Αλλαγή για την ΠΑΦΟ

65' Σέντρα του Νεκτάριου από αριστερά, η μπάλα καταλήγει στον ΠΟΤΕ που έχει πλάτη την εστία της ΠΑΦΟΥ, δοκιμάζει ένα όμορφο ανάποδο ψαλιδάκι, το οποίο απόκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Γιαν Κόπριβετς.

67' Πρώτη αλλαγή ΑΠΟΕΛ
Ο Στάθης μπαίνει στον αγώνα και παίρνει τη θέση του Γιώργου Εφραίμ.

72' Δεύτερη αλλαγή ΑΠΟΕΛ:
Στο παιγνίδι μπαίνει ο Λούκας Σόουζα και παίρνει τη θέση του Νούνο Μοράϊς.
Όλο το γήπεδο χειροκροτεί τον Νούνο ενώ οι πορτοκαλιοί τον επευφημούν τραγουδώντας το όνομα του «Οοο  Νούνο Μοράϊς!!!»

76' Αλλαγή για την ΠΑΦΟ

80' Τρίτη και τελευταία αλλαγή του ΑΠΟΕΛ
Ο Ανδρέας Μακρής περνά στη θέση του Σιάλλαϊ.

80' Είχαμε τη φάση του αγώνα, που στέρησε από τον Μίκαελ ΠΟΤΕ την ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ. Ο παίκτης της Πάφου αποκρούει καθαρά με το χέρι εντός περιοχής το σουτ του Ανδρέα ΜΑΚΡΗ. Ο διαιτητής Βασίλης Δημητρίου σφύριξε την παράβαση (χωρίς κάρτα) αλλά έδωσε ελεύθερο λάκτισμα πάνω στην γραμμή της μεγάλης επανορθωτικής αντί του πέναλτι!!

82' Το φάουλ εκτελεί ο ΡΟΥΕΔΑ με την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι και να πηγαίνει εκτός εστίας.

87' Κόρνερ από τον Ζαχίτ, η μπάλα σκάει μέσα στην περιοχή κι αμαρκάρτιστος ΜΑΚΡΗΣ με κοντινό πλασέ πετυχαίνει το 3-0.

89' Έφοδος του ΣΤΑΘΗ από τον κεντρικό διάδρομο, δίνει αριστερά στον Νεκτάριο, βγάζει ο Αρχηγός τη χαμηλή σέντρα, χάνει το κοντρόλ ο ΣΤΑΘΗΣ που δοκίμασε τακουνάκι χωρίς επιτυχία, όμως ο ΜΑΚΡΗΣ που καραδοκεί πέφτει και προλαβαίνει την μπάλα και με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το τελικό 4-0.

90' Τέλος της συνάντησης.