Νίκη ΑΠΟΕΛ με ανατροπή | ΕΘΑ 93-102 ΑΠΟΕΛ

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΘΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ (29/01/2018)

- Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, ο οποίος επικράτησε μέσα στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία με 102-93, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα. Η ΕΘΑ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα μέχρι και με 12 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να κάνει την ανατροπή, καταφέρνοντας στο τέλος να φύγει με την νίκη με τελικό σκορ 102-93. Με την νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 20 βαθμούς.
 - Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Μάρβιν Τζέφερσον με 24 πόντους (14 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), Τζάστιν Μπέικερ με 23 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Γουίλι Κεμπ (2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

***GALLERY ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ***

Δελτίο τύπου ΑΠΟΕΛ:  Σημαντικό διπλό με κατοστάρα (29/01/2018)

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε εύκολα την ΕΘΑ στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» με 102-93 για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο νεοφερμένος Jefferson με 24 πόντους και ακολούθησαν οι Baker και Kemp (επίσης νέο απόκτημα) με 23 και 20 αντίστοιχα.

Η ομάδα μας πάτησε γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο και μπήκε με το δεξί στη Β’ φάση του πρωταθλήματος, ισοσκέλισε τον αντίπαλο της και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, με 7 νίκες και 6 ήττες.

Δεν εξελίχθηκε καθόλου καλά το 1ο δεκάλεπτο για την ομάδα μας που μπήκε μουδιασμένα στο παρκέ και επέτρεψε στον αντίπαλο να προηγηθεί μέχρι και 12 πόντους (24-12). Οι καλαθοσφαιριστές του Αντώνη Κωνσταντινίδη μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά και με σερί 7-1 πήγαν στη 2η περίοδο με 25-19.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε από εκεί που έμεινε και με νέο σερί 7-0, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 26-25, αλλά βρέθηκε εκ νέου πίσω στο σκορ (31-28, 43-37) με έξι πόντους 48-42. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου σημείωσε πέντε πόντους και πήγε στην ανάπαυλα στο -1, 48-47.

Ιδανικά ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για τους γαλαζοκίτρινους που πέρασαν μπροστά στο σκορ (49-48) και δεν ξανά κοίταξαν πίσω. Η ομάδα μας με αντεπίθεση διαρκείας ανέβαζε συνεχώς το προβάδισμα της (66-53) και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με διαφορά ασφαλείας, 78-65.

Στην τελευταία περίοδο, οι καλαθοσφαιριστές του Αντώνης Κωνσταντινίδη έκαναν σωστή διαχείριση, διατήρησαν το προβάδισμα στα ίδια επίπεδα και πήραν μια εύκολη νίκη με 102-93.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 48-47, 65-78, 93-102