Κορυφαίος στην εντός έδρας νίκη, ο Βασίλης Κούνας (ΑΠΟΕΛ 82-73 Απόλλων)

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε του Απόλλωνα μέσα στο Λευκόθεο με 82-73, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι γηπεδούχοι είχαν σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, με τον Απόλλωνα να καταφέρνει στην Δ’ περίοδο να μειώσει στους δύο την διαφορά και να μπαίνει στην διεκδίκηση της νίκης. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν ωστόσο πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και έφυγαν με την νίκη, η οποία είναι η όγδοη φετινή για τον ΑΠΟΕΛ, σε 14 αναμετρήσεις έως τώρα, φτάνοντας έτσι στους 22 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βασίλης Κούνας ο οποίος σημείωσε 21 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)
Φίλερ 24 (2), Τέρμαν 12, Μπλάκμον 9 (2), Ολισεμέκα 6, Παντούρης 5 (1), Τομπάζος 3 (1), Μαντοβάνης, Ηλιάδης, Σάμουελς 14, Μακρυγιάννης.

Από το ενημερωτικό δελτίο τύπου ΑΠΟΕΛ
Ανώτεροι από τον Απόλλωνα (06/02/2018)

Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Απόλλωνα με 82-73 στο Λευκόθεο για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας αναδείχθηκε ο Κεμπ με 22 πόντους, ακολούθησαν οι Κούνας και Τζέφερσον με 21 και 11 αντίστοιχα.

Την 3η και πιο σημαντική νίκη επί του Απόλλωνα σημείωσε η ομάδα μας, οποία ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Οι καλαθοσφαιριστές του Αντώνη Κωνσταντινίδη παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν το ροζ φύλλο.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα το ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε με 14-9, ωστόσο η διακοπή λόγω προβλήματος στην μπασκέτα αποσυντόνισε κάπως την ομάδα μας. Στην επανέναρξη του αγώνα ο αντίπαλος μείωσε τη διαφορά και έστειλε τους γαλαζοκίτρινους στη 2η περίοδο με προβάδισμα δυο πόντων, 22-20.

Εκεί η ομάδα μας απέδειξε την ανωτερότητα της και με σερί 9-0, ξέφυγε με 31-20. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι παίχτες μας διατήρησαν το προβάδισμα των 11 πόντων και πήγαν στην ανάπαυλα με 41-30 υπέρ τους.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να έχουν τα καλά διαστήματα τους και τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί το προβάδισμα σε ικανοποιητικά επίπεδα (60-51).

Στην τελευταία και πιο καθοριστική περίοδο η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά και επέτρεψε στον αντίπαλο να μειώσει στο καλάθι (64-62). Το τάιμ άουτ του Αντώνη Κωνσταντινίδη αφύπνισε τους καλαθοσφαιριστές, που επανέφεραν άμεσα τη διαφορα στο +9 (72-63) και τη διατήρησαν μέχρι τέλους (82-73).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 41-30, 60-51, 82-73

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Κούνας 21, Μπέικερ 9, Ζντράβιτς 9, Κεμπ 22, Τζέφερσον 11, Ιερωνυμίδης 8, Κασκίρης, Χάρπερ 2.