Εντυπωσιακή πρόκριση του ΑΠΟΕΛ στο FINAL FOUR (ΑΠΟΕΛ 78-72 Κεραυνός) φώτος

ΣΤΟ FINAL FOUR O ΑΠΟΕΛ ΠΟΥ ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ - 11/02/2018

Εντυπωσιακό ήταν το δεύτερο χρονικά παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, με τον ΑΠΟΕΛ να επικρατεί με 78-77 μέσα στο «Λευκόθεο» του Κεραυνού, σε αγώνα που έγινε στην παράταση. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη, καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί πως για τους γηπεδούχους αγωνίστηκαν τρεις Αμερικάνοι στο παιχνίδι, μετά την αποχώρηση του Έβρικ και τον τραυματισμό του Χάρπερ. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Κούνας, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους (7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), ενώ εξαιρετικός ήταν επίσης ο Μάρβιν Τζέφερσον που πέτυχε 26 πόντους (9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

*** Βρείτε εδώ περισσότερες φωτογραφίες του αγώνα ***

Από το ενημερωτικό δελτίο του σωματείου ΑΠΟΕΛ: «Θρυλική πρόκριση! - 11/02/2018»

Θρυλική πρόκριση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε το ΑΠΟΕΛ επί του Κεραυνού στην παράταση με 78-77 (72-72 η κανονική διάρκεια) στο Λευκόθεο. Η ομάδα μας παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με μισό ρόστερ, κατέθεσε απίστευτα ψυχικά αποθέματα και με συμπαραστάτη τον κόσμο της πέτυχε τη σημαντικότερη νίκη –μέχρι την επόμενη- στη φετινή περίοδο. Οι Τζέφερσον και Βασίλης Κούνας, έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, σημείωσαν 26 και 25 πόντους αντίστοιχα και οδήγησαν τους γαλαζοκίτρινους στη μεγάλη νίκη.

Η ομάδα μας στην 3η περίοδο έχανε μέχρι και 13 πόντους (45-56), ενώ λίγα λεπτά πριν το τέλος με 7 (63-70), ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας οδήγησε τον αγώνα στην παράταση (72-72) και πανηγύρισε την πανάξια πρόκριση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας που στη μεγαλύτερη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ (5-4, 12-11). Προς το τέλος της περιόδου το προβάδισμα ανέβηκε ελαφρώς και έκλεισε στο +4 (22-18).

Το σκηνικό ήταν παρόμοιο στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου δεκάλεπτου. Η ομάδα μας βρισκόταν μπροστά (24-22, 30-24, 35-32) σχεδόν μέχρι το τέλος, ωστόσο δέχθηκε τρίποντο και βολή σε νεκρό χρόνο και πήγε στα αποδυτήρια με 37-42.

Οι καλαθοσφαιριστές του Αντώνη Κωνσταντινίδη μπήκαν δυνατά στο 2ο ημίχρονο και μείωσαν στον πόντο (41-42), αλλά ο αντίπαλος ξέφυγε επικίνδυνα (45-56) και έβαλε τεράστιο εμπόδιο. Η ομάδα μας απάντησε με σερί 5 πόντων και μείωσε 50-56, ωστόσο είδε εκ νέου τη διαφορά να ανεβαίνει και να κλείνει στους 9 (52-61) στο τέλος του 3ου δεκάλεπτου.

Στην 4η περίοδο η ομάδα μας προσπαθούσε συνεχώς να κατεβάσει τη διαφορά και να παίξει τα ρέστα της. Τα κατάφερε (58-63, 61-64), αλλά ο Κεραυνός επέστρεψε και 2 λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 63-70. Το ΑΠΟΕΛ με δυο τρίποντα ψαλίδισαν τη διαφορά στον πόντο και ακολούθησε το θρίλερ. Η ομάδα μας ισοφάρισε σε 72-72 και έχασε την τελευταία επίθεση για να πάρει τη νίκη.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Τα πόδια των παιχτών βάρυναν και το άγχος κυριάρχησε, αφού για σχεδόν 4 λεπτά η ομάδα μας δεν σκόραρε, αλλά έπαιξε σωστή άμυνα και έμεινε μέσα στο παιχνίδι (72-74). Ο κόσμος έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης και ο Τζέφερσον ανέλαβε δράση. Ο Αμερικανός πέτυχε τους τέσσερεις από τους έξι πόντους της ομάδας μας στην παράταση και της χάρισε τη νίκη με 78-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 37-42, 52-61, 72-72, 78-77 (Παράταση)

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Κούνας 25, Μπέικερ 16, Ζντράβιτς 2, Κεμπ 6, Τζέφερσον 26, Πηλαβάς 1, Ιερωνυμίδης, Κασκίρης 2.