Χάθηκε η πρόκριση (ΑΠΟΕΛ 82-91 ΕΘΑ) video

Η ΕΘΑ Έγκωμης είναι η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του ΟΠΑΠ Final Four για το Κύπελλο Ανδρών, μετά την νίκη της στον δεύτερο ημιτελικό επί του ΑΠΟΕΛ με 91-82.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέσα στο παρκέ για την νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (11/3 στις 19:00), με τον ΑΠΟΕΛ να ξεκινάει καλύτερα στο παιχνίδι και την ΕΘΑ να είναι ανεβασμένη στο Β’ ημίχρονο, όπου κατάφερε στο τέλος να είναι αυτή που πανηγύρισε την νίκη.

Στον τελικό η ΕΘΑ θα συναντήσει την Πετρολίνα ΑΕΚ.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Γουίτσε με 20 πόντους (2 ριμπάουντ, 7 ασσίστ) και Μπρουκς με 20 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

***ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ***

Λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης (09/03/2018)

Το ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από την ΕΘΑ με 91-82 στον ημιτελικό του Final 4 του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League.

Δυστυχώς, η ομάδα μας δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό και να διεκδικήσει το κύπελλο. Οι παίχτες μας βρέθηκαν σε μέτρια βραδιά και δεν μπόρεσαν να σταθεροποιήσουν την απόδοση τους σε υψηλά επίπεδα. Κάποιες εκλάμψεις στο 2ο δεκάλεπτο έστειλαν την ομάδα στα αποδυτήρια του ημιχρόνου με προβάδισμα έξι πόντων και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για τη νίκη. Ωστόσο στο 2ο ημίχρονο η εμφάνιση ήταν μέτρια και ηττηθήκαμε με 91-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 41-35, 60-63, 82-91

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Κούνας 14, Μπέικερ 17, Ζντράβιτς 3, Τζέφερσον 15, Κεμπ 7, Πηλαβάς 6, Ιερωνυμίδης 2, Κασκίρης 3, Χάρπερ 15.