Νίκησε ο ΑΠΟΕΛ, στο κεκλεισμένων των θυρών «Ελευθερία», με 94-87 την ΑΕΚ

Δεύτερη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ - 18/03/2018

Η ομάδα μας κέρδισε στο κεκλεισμένων των θυρών «Ελευθερία» την ΑΕΚ με 94-87 για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Τζέφερσον με 19 πόντους, ακολούθησε ο Κούνας με 18. Μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Ιερωνυμίδης που σημείωσε 15 πόντους.

***ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ***

Πρόκειται για μια πολύ σημαντική νίκη -η 2η στη φετινή περίοδο- απέναντι στην πιο σταθερή και πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος. Το ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην 3η θέση και εκτός απροόπτου θα ξεκινήσει από εκεί τους αγώνες κατάταξης.

Η ομάδα μας έδειξε αντίδραση και είχε τα αποθέματα να επιστρέψει σε αρκετές περιπτώσεις στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και τα κατάφερε στο τέλος της 3ης περίοδου. Όταν πέρασε μπροστά στο σκορ δεν κοίταξε ξανα πισω και πήρε τη σπουδαία νίκη.

Το ΑΠΟΕΛ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και σε όλο το 1ο δεκάλεπτο ήταν πίσω στο σκορ (0-5, 7-10, 12-21, 18-23), ωστόσο στη 2η περίοδο περίοδο πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (26-24, 28-26). Δεν κράτησε για πολύ, καθώς η ομάδα μας υπέπεσε σε αβίαστα λάθη που επέτρεψαν στον αντίπαλο να περάσει και πάλι μπροστά (40-31) και να δημιουργήσει διαφορά 11 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (48-37).

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα και στην 3η περίοδο, κατέβασε τη διαφορά στους έξι (46-52) και ακολούθως στους πέντε πόντους (55-60), αφού προηγουμένως ανέβηκε και πάλι στους εννέα (60-51). Η αντεπίθεση των παιχτών του Αντώνη Κωνσταντινίδη συνεχίστηκε και στην τελευταία φάση του δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά στο σκορ με 68-66.

Η ομάδα μας μπήκε με ψυχολογία και αποφασιστικότητα στην τελευταία περίοδο. Είχε το προβάδισμα καθ´ όλη τη διάρκεια της και σταδιακά την ανέβαζε. Τελικά η διαφορά έκλεισε στους εφτά πόντους και το ΑΠΟΕΛ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το σκορ 94-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 37-48, 68-66, 94-87

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Κούνας 18, Μπέικερ 15, Ζντράβιτς 6, Τζέφερσον 19, Κεμπ 5, Πηλαβάς, Ιερωνυμίδης 15, Κασκίρης, Κοιλαράς 5, Χάρπερ 11.