Δίκαι η νίκη και πρόκριση στα ημιτελικά ΑΠΟΕΛ 79-52 Απόλλων

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΠΟΕΛ (04/04/2018)

Την δεύτερη του νίκη επί του Απόλλωνα πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης των play off της ΟΠΑΠ Basket League, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην ημιτελική φάση, όπου εκεί θα συναντήσει τον Κεραυνό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν Μπράιαν Χάρπερ με 20 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στα ημιτελικά με 5η νίκη επί του Απόλλωνα (04/04/2018)

Στον ημιτελικό του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League προκρίθηκε το ΑΠΟΕΛ που κέρδισε -για 5η φορά φέτος- τον Απόλλωνα με 79-52 στο κεκλεισμένων των θυρών «Κίτιον» στον 3ο μεταξύ τους αγώνα. Η ομάδα μας έκανε το 2-1 στις νίκες και θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό με μειονέκτημα έδρας.

Αρκετά δυνατά μπήκε στο παρκέ η ομάδα μας που επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά. Διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα (8-2, 15-9, 20-13) και προς το τέλος του 1ου δεκαλέπτου το διεύρυνε στο +12 (27-15).

Το παιχνίδι στη 2η περίοδο ήταν ισορροπημένο. Οι καλαθοσφαιριστές του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό και προηγήθηκαν με 34-19, ο αντίπαλος μείωσε στους οχτώ πόντους (39-31), αλλά με δυο εύστοχες βολές η ομάδα μας ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και πήγε στα αποδυτήρια με το 42-31 υπέρ της.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την ομάδα μας. Οι γαλαζοκίτρινοι δέχτηκαν οχτώ πόντους και είδαν τη διαφορά να μειώνεται στο -3 (42-39) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η συνέχεια ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη, το ΑΠΟΕΛ απάντησε άμεσα με δικό του σερί και πέντε λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου πήρε προβάδισμα 10 πόντων (51-41). Η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με απόσταση ασφαλείας, 15 πόντων (59-44).

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στην 4η περίοδο και δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα να διεκδικήσει οτιδήποτε από το παιχνίδι. Η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο, σκόραρε 20 πόντους, δέχτηκε μόλις οχτώ και πήρε το ροζ φύλλο με 79-52, μαζί και την πρόκριση στα ημιτελικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 42-31, 59-44, 79-52

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης)
Ιερωνυμίδης 4, Κούνας 14 (2), Μπέικερ 14 (2), Τζέφερσον 12, Κεμπ 11 (2), Πηλαβάς, Καραγιάννης, Κασκίρης 2, Καραμπατάκης, Χάρπερ 20 (1), Ζντράβιτς, Κοιλαράς 2.

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)
Ολισεμέκα 11, Μπλάκμον 3, Σάμουελς 7 (1), Παντούρης 4, Πιττάκας 2, Σωφρονίου 4, Φίλερ 7 (1), Τέρμαν 14, Άγγονας, Ηλιάδης, Τομπάζος.