«Καλή αρχή με το δεξί» ΑΠΟΕΛ 78-72 Απόλλων

ΠΡΩΤΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ, ΑΠΟΕΛ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ (14/10/2018)

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στην τέταρτη και τελευταία χρονικά αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, μετά την νίκη του επί του Απόλλωνα με 78-72, σε αναμέτρηση που έγινε το βράδυ της Κυριακής (14/10) στο Λευκόθεο στάδιο.
Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στο παρκέ για το θετικό αποτέλεσμα, με τον ΑΠΟΕΛ να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνος.
Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τζον Ο’Μπράιαν (17 πόντοι, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Κίτον Γκραντ με 21 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ποδαρικό με το δεξί στην Καλαθόσφαιρα (14/10/2018)
Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Basket League έκανε ο ΑΠΟΕΛ που κέρδισε τον Απόλλωνα Λεμεσού στο Λευκόθεο με 78-72.

Ο Keaton Grant σημείωσε 21 πόντους, ο Jake O'Brien 17 και ο νεαρός Petar Zdravic 12. Την ερχόμενη Δευτέρα (22/10) ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΕΘΑ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας σημείωσε το πρώτο καλάθι του αγώνα και στη συνέχεια με σερί 10 πόντων, προηγήθηκε με 12-4. Με κινητήριο μοχλό τον Jake O'Brien, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους, οι γαλαζοκίτρινοι διατήρησαν τη διαφορά και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με 27-20.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ο αντίπαλος μείωσε στον πόντο (27-26), ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ανέβασε τη διαφορά 40-31, τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο. Εν τέλει το ημίχρονο έληξε στο +5 υπέρ της ομάδας μας, 44-39.

Ξεκίνημα ανάλογο με εκείνο του 1ου δεκαλέπτου, είχαν οι γαλαζοκίτρινοι στην 3η περίοδο. Σημείωσαν 7 σερί πόντους, ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό και ξέφυγαν στο +12 (51-39). Η πολύ καλή παρουσία του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και στο 28’, άνοιξε τη ψαλίδα στους 18 πόντους (66-48), η οποία έκλεισε στους 15 (66-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας παρουσιάστηκε επιπόλαια, υπέπεσε σε ορισμένα λάθη και είδε τον Απόλλων να μειώσει στους 6 πόντους (70-64) 4 περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο κ. Ζιάγκος κάλεσε τάιμ άουτ, οι καλαθοσφαιριστές του επέστρεψαν πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ και με σωστή διαχείριση πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος για τη φετινή περίοδο με 78-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 44-39, 66-51, 78-72