Δίκαιη νίκη των «γαλαζοκιτρίνων» | ΑΠΟΕΛ 85-68 ΕΘΑ #8η

ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΘΑ (07/12/2018)

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Λευκωσίας απέναντι στην ΕΘΑ Έγκωμης, όπου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League επικράτησε στο Λευκόθεο με 85-68. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι και διατήρησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα τους, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τζάστιν Τζάξον με 31 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-13, 46-36, 68-53, 85-68

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης)

Ο’Μπράιαν 19 (3), Ζντράβιτς 2, Βον 14 (2), Τζάξον 31 (1), Γκραντ 8 (1), Λοϊζίδης 2, Παναγιώτου, Εύζωνας, Πέτερσον 7, Γιανναράς 2.

ΕΘΑ Έγκωμης (Χάντι Ελ Χατζ)

Παναγιώτου 8, Τόμας 9, Παρκς 8 (1), Φλέμινγκ 6 (2), Χιλ 9 (3), Παπάμιχαηλ 11 (1), Χρίστου, Πυρίλλης 4, Κάσινος 5 (1), Πουλλίτας, Ιγκνατόφσκι, Σμιθ 8.

Ο πρώτος αγώνας του ΚΟΟΥΤΣ ΤΟΝΥ μετά την επιστροφή του συνοδεύτηκε με νίκη

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

*** Πατήστε εδώ για να δείτε περισσότερες φωτογραφίες από την αναμέτρηση ***

Το ενημερωτικό Δελτίο Τύπου του σωματείου:
«Με νίκη συνοδεύτηκε η επιστροφή του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας επικράτησε στο Λευκόθεο της ΕΘΑ με 85-68 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και ανέβηκε στη 2η θέση, μαζί με την ΑΕΚ που αγωνίζεται αύριο με τον πρωτοπόρο Κεραυνό στο Στρόβολο. Πρώτος σκόρερ για τους γαλαζοκίτρινους ο Jackson με 31 πόντους.
 Η ομάδα μας μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και παρά το γεγονός ότι δέχθηκε το πρώτο καλάθι του αγώνα (0-3), πέτυχε 13 σερί πόντους και προηγήθηκε με 13-3. Η διαφορά κατέβηκε προσωρινά στους 4 (15-11), αλλά οι καλαθοσφαιριστές του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη την επανέφεραν σε διψήφιο αριθμό και έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο στο 23-13.
 Ο ΑΠΟΕΛ είχε σταθερό προβάδισμα και στη 2η περίοδο. Αν και στα αρχικά στάδια μειώθηκε στους 5 (25-20), η ομάδα μας ανέβασε στροφές και στα μέσα του δεκαλέπτου προηγείτο με 36-26. Η διαφορά των 10 πόντων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, 46-36.
 Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη έλεγξαν το ρυθμό και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Στο 23’ η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 16 πόντους (56-40), παρέμεινε στα ίδια περίπου επίπεδα και η ομάδα μας πήγε στην τελευταία περίοδο στο +15, 68-53.
 Το προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ ήταν μεγάλο, ωστόσο αυτό δεν απέτρεψε την ομάδα να παραμείνει σοβαρή και συγκεντρωμένη στο παιχνίδι. Σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά (75-56) και την έφτασε μέχρι το +22 (83-61), αλλά προς το τέλος κατέβηκε στους 17. Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 85-68 και πανηγύρισε τη 2η συναπτή επιτυχία του.»