LIVE: ΑΛΚΗ 0-1 ΑΠΟΕΛ (τελικό) Νίκη που τον κρατά στον αναπνευστήρα

Τραγικό το ΑΠΟΕΛ αλλά και άτυχο, που κατάφερε τελικά στις καθυστερήσεις να πάρει μια μεγάλη  νίκη, με γκολ του Ζαχίτ μετά από ασίστ του Στάθη Αλωνεύτη.

Αρκετές αδυναμίες και παθογένειες παρουσίασε σήμερα το ΑΠΟΕΛ που υστερούσε ακόμη και στα πιο βασικά. Τραγικό στη τελικά προσπάθεια ενώ δεν μπόρεσε να κάνει έστω και ένα σουτ στον στόχο.

Ένα ΑΠΟΕΛ που είχει να σκοράρει για 445 λεπτά, σε 5 συνεχόμενα παιγνίδια, καταφέρνει τελικά να σπάσει το ρόδι στο 93+ λεπτό της συνάντησης κόντρα στον ΟΥΡΚΟ ΠΑΡΝΤΟ της ΑΛΚΗΣ, με γκολ του νεαρού Ζαχίτ που έγινε ο ήρωας της τελευταίας στιγμής.

Δύο δοκάρια είχε το ΑΠΟΕΛ, το ένα με τον Λούκα Σόουζα στο 74' λεπτό της συνάντησης.

Χαμένο πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ στο 57' με τον Ντε Καμάργκο εκτελεστή και τον Πάρντο να το αποκρούει. Δεύτερο χαμένο πέναλτι στη φετινή σεζόν και στα δύο χαμένα ο ίδιος εκτελεστής, Ιγκόρ Ντε Καμάργκο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιώργος ΔΩΝΗΣ προχώρησε σε αλλαγές προκειμένου να κερδίσει το παιγνίδι. Πρώτη ήταν η αλλαγή του ΣΤΑΘΗ που αντικατέστησε τον ΟΡ με την έναρξη του Β΄μέρους και η 2η  του ΜΕΡΚΗ στο 48' λεπτό που μπήκε στη θέση του ΚΑΡΛΑΟ, αν και αναγκαστική.

Το ημίχρονο έκλεισε με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Η ΑΛΚΗ μπορούσε να έπαιρνε προβάδισμα στο σκορ με το δυνατό σουτ του ΣΕΜΕΔΟ στο 38' λεπτό.