LIVE: ΑΠΟΕΛ 5-0 Flora «Το ίδιο σοβαροί και στον επαναληπτικό»

11άδα ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Ιωάννου, Καρλάο, Ταβάρες, Μοράις, Σόουζα, Σάλαι, Εφραίμ, Ζαχιντ, Ποτέ

Μονόλεπτος σιγή στην μνήμη των θυμάτων των καταστροφικών πυρκαγιών στην Ελλάδα.

Οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ στις κερκίδες, τραγούδησαν τον εθνικό ύμνο και ύψωσαν ελληνικές σημαίες.

'Έναρξη του αγώνα.

Στο 20 λεπτό το 0-0 παραμένει στο ΓΣΠ. ΑΠΟΕΛ 0-0 FC FLORA

Στο 24' : Ανοίγει το σκορ στο ΓΣΠ ο ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά και σκόρερ τον ΤΑΒΑΡΕΣ. ΑΠΟΕΛ 1-0 FC FLORA

Στο 44 και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ διπλασιάζει τα τέρματα του με κεφαλιά από τον σκόρερ Λούκας ΣΟΟΥΖΑ. ΑΠΟΕΛ 2-0 FC FLORA

Ημίχρονο στο ΓΣΠ: APOELFC 2-0 FloraTallinn
⚽️ Tavares 24’, Souza 44’

Άρχισε το 2ο ημίχρονο.

Στο 47' ο Γερμανός διαιτητής σφυρίζει πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ για παράβαση και ανατροπή του Σάλλαϊ εντός της μεγάλης περιοχής των Εσθονών.

Ο Αρχηγός Νούνο Μοράϊς το εκτελεί και στέλλει την μπάλα στα δίκτυα για το 3-0.

10,000 (9,896) ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ στις κερκίδες.

66' πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντελλατόρρε να παίρνει τη θέση του Μίκαελ ΠΟΤΕ. Ο Ποτέ αποχωρεί καταχειροκροτούμενος... αφού ήταν η τελευταία του εμφάνιση στο ΓΣΠ.

Στο 72' λεπτό της συνάντησης, όλο το γήπεδο πάγωσε, ο διαιτητής διέκοψε το παιγνίδι και έτρεξε να δει τι έγινε όταν οπαδός της ομάδας μας έπεσε από την κερκίδα στην τάφρο και τραυματίστηκε σοβαρά. Απομακρύνθηκε με το φορείο, φορώντας κολάρο στο λαιμό, έχοντας όμως τις αισθήσεις του.

Στο 73' ο Σάλλαι πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ με σουτ κεραυνό έξω από την μεγάλη περιοχή, για το 4-0.

Στο 76' πραγματοποιείται η 2η αλλαγή του ΑΠΟΕΛ,   ο Ταμάρι περνά στη θέση του Γιώργου Εφραίμ.

Στο 78' και πέμπτο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, σκόρερ ο Ντελλατόρρε, 5-0.

Αλλαγή στο 81'. Ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου παίρνει τη θέση του Νικόλα Ιωάννου και μαζί το περιβραχιόνιο του Αρχηγού από τον Νούνο Μοράϊς.

2 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων, που στο τέλος δεν είναι σίγουρο αν τα κράτησε ο Γερμανός διαιτητής.

Το τέλος του αγώνα βρίσκει τους πρωατθλητές Κύπρου με το ένα πόδι στον επόμενο γύρο.
ΑΠΟΕΛ 5-0 Flora Tallinn (#UEL Q2-1leg)
⚽️ Tavares 24’, Souza 44’, Morais 47’ΠΕΝ, Sallai 74’, Dellatorre 78’

APOEL FC: Βάτερμαν, Ιωάννου (Αλεξάνδρου 81΄), Μιλάνοφ, Καρλάο, Ταβάρες, Μοράις, Σόουζα, Εφραίμ (Τάμαρι 76΄), Σαλάι, Ζαχίντ, Ποτέ (Ντελατόρε 66΄)

FC Flora Tallinn: Toom, Lorenz, Aloe, Slein, Ainsalu, Aliku, Sappinen, Kams, Gussev, Vihmann, Dmitrijev

Referee: Marco Fritz (GER)

Μπράβο στην ομάδα για την εμφάνιση, την αντίδραση και τη νίκη. Παρουσιαστήκαμε σοβαροί και βάλαμε τις βάσεις για την πρόκριση. Ελπίζω να κατάλαβαν ο Πετρίδης κι οι συνεργάτες του, πόσο τραγικά ανέτοιμοι είμασταν με Σούντοβα.