LIVE: ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 1-6 ΑΠΟΕΛ (10η αγ. β' φάση) «Πέρασε με "εξάρα" από τη Πάφο και ετοιμάζεται για Δόξα ο ΑΠΟΕΛ»

LIVE FEED:

«Τη μεγαλύτερη σε έκταση φετινή του νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας με 1-6 εκτός έδρας της Καρμιώτισσας και βγάζοντας αντίδραση μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα από την Πάφο, για την 10η αγωνιστική.

Με το σκορ αυτό και μάλιστα με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ οι μόνιμοι πρωταθλητές των τελευταίων ετών πηγαίνουν με φόρα στο Μακάρειο στάδιο για την μάχη με την Δόξα Κατωκοπιάς , ενώ ο Πουρσαϊτίδης είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει και αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές και να δοκιμάσει πολλούς νεαρούς».

ΝΙΚΟΛΑΣ   ΚΟΥΤΣΑΚΟΣ

Μονόλεπτος σιγή στη μνήμη νεαρού ποδοσφαιριστή της Πάφου.

00' Ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης, Μάριος Χριστοφόρου, σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

Στην σέντρα ήταν ο ΑΠΟΕΛ με τον αρχηγό Τόμας Ντε Βινσέντι.

09' κόρνερ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ.

10' εκτελεί το κόρνερ ο ΝΤΕΒΙ στο δεύτερο δοκάρι, πιάνει την αδύναμη κεφαλιά ο Λουντέμο, εύκολη απόκρουση του νεαρού Παπλωματά.

11' πάσα το Κλωναρίδη στον Ντέβι, τετ α τετ του Αργεντινού με τον αντίπαλο κήπερ, γίνεται το πλασέ, αποκρούει ασταθώς ο τερματοφύλακας, νέα σέντρα σουτ του Ντέβι, διώχνει σε κόρνερ η άμυνα των αντιπάλων.

11' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ κι αποκρούει με γροθιές ο Παπλωματάς.

12' Πάσα του Κλωναρίδη στον Κατσαντώνη, γίνεται το πλασέ, διώχνει με τα πόδια ο Παπλωματάς.

21' Κατσαντώνης, Ντε Βινσέντι, Κλωναρίδης και Ενσούε ανταλλάζουν την μπάλα, γίνεται η σέντρα, πιάνει την στριφτεί κεφαλιά ο Κατσαντώνης, μόλις άουτ.

23' Δυνατό μακρινό σουτ του Βρόντη, απόκρουση του Παπλωμάτα με γροθιές.

24' Μόνος ο Κλωναρίδης απέναντι στον Παπλωματά, κάνει το πλασέ, αποκρούει ο τερματοφύλακας.

Συνεχής πίεση από το ΑΠΟΕΛ με αρκετές χαμένες ευκαιρίες.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

25' Σέντρα του ΝΤΕΒΙ, γυριστή σέντρα του Κουτσάκου, η μπάλα κτυπά στον Αλέξανδρο Μιχαήλ που προσπάθησε να την διώξει και καταλήγει στο τέρμα.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 0-1 ΑΠΟΕΛ.

Έστω και αυτογκόλ.... 10 ευκαιρίες δεν μπορέσαμε να τις κάνουμε γκολ μέχρι που ήρθε το αυτογκόλ

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

26' Μακρινό δυνατό σουτ από τον Βρόντη, η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας και επιστρέφει στον Κατσαντώνη, κάνει την κεφαλιά, αποκρούει ασταθώς ο αντίπαλος κήπερ, προσποίηση και πλασέ από τον Ανδρέα και γκολλλλ. Διπλασιάζει τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 0-2 ΑΠΟΕΛ

Δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό.

28' επέλαση Κλωναρίδη, μόνος απέναντι στον Παπλωματά, προσπαθεί για το πλασέ και το γκολ, όμως τον "ψαρεύει" ο Παπλωματάς και αποκρούει.

30' διπλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Αποκρούει την πρώτη ο Ουζόχο και τη δεύτερη ο Βινίσιους με εξουδετερωμένο τον Φράνσις.

44' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

44' Εκτελεί ο Ντε Βινσέντι, κάνει την κεφαλιά ο Λουντέμο, πάνω από την εστία.

45' τέλος πρώτου ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις.

Καρμιώτισσα 0-2 ΑΠΟΕΛ, Μιχαήλ 25’ (og), Κατσαντώνης 26’

46' στη σέντρα η Καρμιώτισσα

46' αλλαγή Καρμιώτισσας: Μέσα ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ / έξω ο BOUBAKARI SOUMBOUNOU.

47' επίθεση του ΑΠΟΕΛ, μακρυνό σουτ του Κλωναρίδη, μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

49' Κόρνερ για την Καρμιώτισσα. Συνεχές μελέ μέσα στα καρέ του ΑΠΟΕΛ. Διώχνει η άμυνα μας.

50' σέντρα της Καρμιώτισσας, βγαίνει με γροθιές και αποκρούει ο Ουζόχο που κάνει επιθετικό φάουλ. Στη συνέχεια της φάσης, η Κραμιώτισσα σκοράρει.

Ακυρώνεται το γκολ από το ΒΑΡ και παραχωρείται πέναλτι για τους γηπεδούχους. Σωστή απόφαση των διαιτητών.

Εκτελεί ο Άλκης Χριστοφή και μειώνει στο σκορ.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 1-2 ΑΠΟΕΛ.

ΑΙΣΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΑΡΟ "ΚΟΚΚΙΝΟΜΠΕΡΕ" ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ ΑΛΒΑΝΙΚΟΥ ΑΕΤΟΎ.

55' σουτ ο Λουντέμο, αποκρούει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο αντίπαλος κήπερ.

56' Ο Ντέβι εκτελεί το κόρνερ, πιάνει την κεφαλιά ο Λουντέμο, αποκρούει ασταθώς ο τερματοφύλακας και στην επιστροφή της μπάλας ο Βινίσιους σκοράρει με κοντινό πλασέ.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 1-3 ΑΠΟΕΛ

58' Μπαίνει στα αντίπαλα καρέ ο Κλωναρίδης προσπερνόντας τους πάντες, τη τελευταία στιγμή προτιμά να δώσει δίπλα στον Κούτσακο για να σιγουράρει το γκολ.

Παρθενικό γκολ για τον Κούτσακο στο πρωτάθλημα, το ίδιο και για τους Βινίσιους και Κατσαντώνη.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 1-4 ΑΠΟΕΛ

61' Όφσαϊντ ο Ενσούε.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

62' νέα έφοδος του Κλωναρίδη εντός περιοχής, νέα πάσα στον Κούτσακο και σκοράρει ο νεαρός με πλασέ.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 1-5 ΑΠΟΕΛ

68' διπλή αλλαγή για Καρμιώτισσα:

68' μέσα ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΩΜΟΔΙΚΗΣ / έξω ο EDEN HERSHKOVICH

68' μέσα ο ΑΔΑΜΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ / έξω ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Τρεις αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ:

69' μέσα ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ / εκτός ο MARIUS LUNDEMO

69' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΕΡΚΗΣ / εκτός ο RAFAEL SANTOS

69' μέσα ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΟΥΤΣΟΥΚΗ / έξω ο TOMAS DE VINCENTI

71' Σουτ πλασέ από την Καρμιώτισσα, άουτ η μπάλα δίπλα από την εστία του Ουζόχο.

75' διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ:

75' μέσα ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΟΥΗΛΕΡ / έξω ο EMILIO NSUE

75' μέσα ο DIAS / έξω ο ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΒΡΟΝΤΗΣ

78' Επίθεση του Γουίλερ, μόνος απέναντι στον Παπλωματά, κάνει το πλασέ, αποκρούει σε κόρνερ ο Παπαλωματάς.

78' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

80' αλλαγή για την Καρμιώτισα

80' μέσα ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ / έξω ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΧΙΠΗΣ

84' Νέο κόρνερ του ΑΠΟΕΛ με τον Σαμπάλα.

85' Σέντρα του Σαμπάλα, κεφαλιά και νέο δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ.

85' Νέα σέντρα και νέα προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ, άουτ εκτός εστίας η μπάλα.

86' τελευταία αλλαγή Καρμιώτισσας:

Μέσα ο ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΛΙΑΣΙΔΗΣ / έξω ο RAFAEL ROMO

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

88' Κάθετη μπαλιά του Κατσαντώνη για τον Κουτσάκο, μόνος ο νεαρός απέναντι στον Παπλωματά, πλασάρει και πετυχαίνει το τρίτο προσωπικό του τέρμα.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 1-6 ΑΠΟΕΛ.

90' - 2‘ λεπτά χρόνος των καθυστερήσεων.

90+2'  ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.