Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε στη Λεμεσό, 71-88 τον Απόλλωνα

Σπουδαίο διπλό πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Απόλλωνα με 88-71 για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών. Κορυφαίος του αγώνα ο Μέρφι Μπερνατόφσκι με 26 πόντους, ακολούθησε ο Μπάσεϊ με 18 και ο Μόμπλεϊ με 15. Ο Γαβριήλ Κοιλαράς αποχώρησε τραυματίας και τις επόμενες ημέρες θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις για να διαφανεί το μέγεθος του προβλήματος.

Ο ΑΠΟΕΛ πήγε στη Λεμεσό προκειμένου να κερδίσει τον Απόλλωνα και την κούραση από το βαρυφορτωμένο και δύσκολο πρόγραμμα και πέτυχε το στόχο του. Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, πήρε προβάδισμα από νωρίς και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό του ΑΠΟΕΛ στο σημερινό παιχνίδι. Η ομάδα μας πέτυχε 30 πόντους, και πήγε στη δεύτερη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (30-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη είδαν γρήγορα τη διαφορά να μειώνεται στους τέσσερεις πόντους (30-26), αλλά αντέδρασαν άμεσα και με δικό τους σερί την ανέβασαν σε διψήφιο αριθμό (43-30). Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και πάλι και προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο έκλεισαν τη ψαλίδα στους έξι πόντους (49-43).

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το 24’ ανέβασε εκ νέου το προβάδισμα της στους 13 πόντους (57-45). Οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη διατηρούσαν σχετικά εύκολα τη διαφορά και στα τελευταία λεπτά την εκτόξευσαν στο +18 (74-56).

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού το προβάδισμα των 18 πόντων ήταν μην αναστρέψιμο. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα μας δεν χαλάρωσε και με σωστή διαχείριση, διατήρησε μέχρι τέλους τη διαφορά και πανηγύρισε την 7η νίκη στο πρωτάθλημα με το επιβλητικό 88-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-30, 43-49, 56-74, 71-88

Δημήτρης Κουστένης: Μπράουν 2, Κοιλαράς 6, Μπάσεϊ 18, Μπερνατόφσκι 26, Μόμπλεϊ 15, Μύθιλλος, Καραγιάννης 2, Κούνας 4, Παντούρης 2, Ράιτ 13.