Νικηφόρα πέρασε ο ΑΠΟΕΛ από την έδρα της ΕΝΠ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο τρίτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 79-60 μέσα στο Αυγόρου της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα στην αναμέτρηση, με τον ΑΠΟΕΛ στο τέλος να φεύγει με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μέρφι Μπερνατόφσκι με 27 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Θερόν Μπάσεϊ με 19 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

POST MATCH: Θετική πρόβα

Θετική ήταν η πρόβα του ΑΠΟΕΛ εν όψει του Final 4, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Παρασκευή στο «Κίτιον» απέναντι στην ΑΕΚ. Η ομάδα μας στο αποψινό παιχνίδι με την ΕΝΠ κέρδισε εκτός έδρας με 79-60 και πάει με ανεβασμένη την ψυχολογία στον ημιτελικό του Κυπέλλου. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Μπερνατόφσκι με 27 πόντους, ακολούθησε ο Μπάσεϊ με 19.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλά στην αναμέτρηση και πήρε γρήγορο προβάδισμα με 7-5, το οποίο διεύρυνε μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου στους πέντε πόντους (15-10).

Στην 2η περίοδο η Ένωση πλησίασε στο -2 (22-20), ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα μας ανέβηκε, έλεγξε το ρυθμό και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο το υπέρ της 42-29.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ είχε ελαφριά υπεροχή και αύξησε τη διαφορά στους 15 πόντους (57-42) και στο τέλος κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνος με 79-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 29-42, 42-57, 60-79

Δημήτρης Κουστένης: Κούνας 4, Μπερνατόφσκι 27, Μόμπλεϊ 6, Μπάσεϊ 19, Μπεστ 10, Παντούρης 12, Μπράουν 1, Μύθιλλος.