Η πρόβλεψη μας στο MATCHDAY για την αρχική ενδεκάδα είχε ποσοστό ευστοχίας 100%.

Βαρόμετρο στη αμυντική λειτουργία του ΘΡΥΛΟΥ θα είναι η απόδοση του Αρχηγού της αμυντικής γραμμής ΚΑΡΛΑΟ, καθώς πάνω σ' αυτόν θα προσκρούουν τα πλείστα επιθετικά κύματα της Τόττεναμ με μπροστάρη τον Χάρη Κέϊν.

Οι κερκίδες του ΓΣΠ είναι σχεδόν γεμάτες, μια πρόχειρη πρόβλεψη κάνει λόγο για 18 και πλέον χιλιάδες φιλάθλους στο ΓΣΠ. Τα εισιτήρια της Τόττεναμ ανέρχονται στα 1,300.

Οι υιοί του ΘΡΥΛΟΥ του ΑΠΟΕΛ Ian Moores, Richie και Michael παραλαμβάνουν την υπέρτατη τιμητική πλακέτα από τον Πρόεδρο του ΑΠΟΕΛ προς τιμή του μακαριστού πατέρα τους.

Ο Ian Moores πέτυχε 39 γκολς σε 116 εμφανίσεις με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

Είσοδος των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο με το χορέο των ποροτκαλί να είναι προς τιμή του ΙΑΝ ΜΟΥΡΣ,

Ύμνος του Τσάμπιονς Λιγκ και σεντόνι.

Στη χειραψία των αρχηγών ο Νούνο Μοράϊς.

Έναρξη του αγώνα με την Τόττεναμ στη σέντρα.

2' πρώτη ευκαιρία για την Τόττεναμ με τον Κέϊν να δοκιμάζει το πρώτο σουτ.
    4' Σουτ και απόκρουση από τον Βάτερμαν.

Σέντρα των Πετεινών, αποκρούει ο ΚΑΡΛΑΟ και απομακρύνει ο Ρουέδα.
    Δύο συνεχόμενα κόρνερ για τους Πετεινούς.
    Νέο σουτ η Τόττεναμ, αποκρούει ο Βάτερμαν.
    Άλλο ένα κόρνερ για τους φιλοξενούμενους που βάζουν πίεση στα πρώτα στάδια του παιγνιδιού.

ΜΟΝΟ ΑΠΟΕΛ, το σύνθημα στις κερκίδες του ΓΣΠ.

11' Σουτ η Τόττεναμ, αποκρούει ο ΝΟΥΝΟ.

Φάουλ κερδίζει ο Ντε Καμάργκο, το εκτελεί ο ΒΙΝΗ.

Φάουλ κερδίζει ο Ζαχίτ, κι αυτό το εκτελεί ο ΒΙΝΗ.

Όφσαιτ ο ΣΤΑΘΗΣ.

Ο Ρουέδα κρατά μακρυά από τα καρέ μας τον Κέϊν... μέχρι πότε!

16' Κόρνερ για την Τόττεναμ.

17' Πρώτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ από την κεφαλιά του Σιάλλαϊ.

18' Φάουλα παραχωρεί ο Σιάλλαϊ.

19' Το σουτ του Ντε Καμάργκο καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Γιορίς.

20' Ο Σιάλλαϊ απομακρύνει 1 σουτ του Κέϊν.

Σε θέση βολής ο Λάγο, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

Φάουλ του Ρουέδα πάνω στον Κέϊν.

36' Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, το εκτελεί ο Ζαχίτ κι ο ΚΑΡΛΑΟ χάνει κλασσική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ,

Ακόμα 1 κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίτ να εκτελεί.

39' Ο Χάρι Κέϊν κερδίζει την μπάλα από καθαρή θέση όφσαϊντ, (όχι λένε διαιτητής και λάϊνσμαν) και σκοράρει.

0-1 μπροστά στο σκορ οι Πετεινοί με την ανοχή του διαιτητή.

Κίτρινη στον Βάτερμαν που διαμαρτύρεται έντονα για το όφσαϊτ. από το οποίο προήλθε το γκολ. και δεν δόθηκε.

Φάουλ κερδίζει ο ΣΤΑΘΗΣ,

Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία με τον Λάγο.

Ο Στάθης παραχωρεί Φάουλ.

Σειρά του ΒΙΝΗ να παραχωρήσει φάουλ.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το ΑΠΟΕΛ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 0-1.

Επιστρέφουν οι 2 ομάδες για το 2ο ημίχρονο.

Έναρξη Β' μέρους.

Σουτ από τον Σιάλλαϊ, αποκρούεται από τον Γιορίς

Νέα προσπάθεια από τον Ζαχίτ, εκτός εστίας,

48' Δυνατό σουτ του Σάλλαι στο παραθυράκι της εστίας του Γιορίς, απογειώνεται ο Γάλλος τερματοφύλακας και αποκρούει την μπάλα.

Σε θέση όφσαϊντ ο νεαρός Ούγγρος Σάλλαϊ

- Για 3ο συνεχόμενο παιγνίδι, σε Ευρώπη και πρωτάθλημα, το ΑΠΟΕΛ δεν έχει σκοράρει.

Ο ΒΙΝΗ παραχωρεί φάουλ και δέχεται την κίτρινη κάρτα.

Ήταν η 2η κίτρινη στο παιγνίδι και οι σε παίκτες του ΑΠΟΕΛ.

Ο Βινίσιους εκτελεί φάουλ.

53' Σέντρα του Στάθη από τα αριστερά, κοντά στο γκολ ο Ντε Καμάργκο, κάνει την κεφαλιά στην κενή εστία, δυστυχώς η μπάλα πάει εκτός εστίας.

Φάουλ υπέρ του ΝΟΥΝΟ.

Φάουλ παραχωρεί ο Ντε Καμάργκο.

Ξεφεύγει και πάλι από τον φρουρό του ο Στάθης, απέναντι από τον Γιορίς, κάνει το δυνατό σουτ, απογειώνεται και πάλι ο Γάλλος και σώζει για ακόμα μια φορά την εστία του.

Κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ

Φάουλ κερδίζει ο ΡΟΥΕΔΑ

Σε θέση βολής ο Σάλλαις, εκτός εστίας το σουτ.

Ο Γιορίς έχει εξοργίσει το φάντασμα του ΓΣΠ, που τον κατατρέχει όλα αυτά τα χρόνια, με τις καταπληκτικές αποκρούσεις του απόψε.

2ο γκολ από τον Χάρι Κέϊν.

Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Στη θέση του Σαλλάι περνά ο Μακρής.

Επίσημο ντεμπούτο για τον Μακρή με την φανέλα του ΘΡΥΛΟΥ

Ο Βάτερμαν αποκρούει το σουτ του Σίσσοκο.

67' τρίτο γκόλ για την Τόττεναμ και χατ τρικ από τον 3ο καλύτερο ποδοσφαιριστή του κόσμου (μετά τον Κριστιάνο και τον Μέσσι) ΧΑΡΗ ΚΕΪΝ.

Δυστυχώς οι μισοί "φίλοι" του ΑΠΟΕΛ έχουν εγκαταλείψει το γήπεδο μετά και το 3ο γκολ του ΚΕΙΝ, αμέσως μετά το 70' λεπτό της συνάντησης.

Έφυγαν οι ΕυρωΑΠΟΕΛλίστες!!!

Δύο σουτ στον στόχο από την Τόττεναμ, αποκρούουν διαδοχικά οι Καρλάο και Ρουέδα.

Τρία νέα σουτ από τους Πετεινούς κατά της εστίας του ΑΠΟΕΛ.

Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Καταχειροκροτούμενος από ολόκληρο το ΓΣΠ αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο ο ΣΤΑΘΗΣ, στη θέση του ο Φαρίας.

Σουτ του Ζαχίτ, αποκρούεται από τον Λιορίς.

Φάουλ κερδίζει ο Ντε Καμάργκο

79' Νέο σουτ ο Ζαχίτ.

Σουτ από την Τόττεναμ.

80' Κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ

Φάουλ κερδίζει ο Φαρίας

Καλή άμυνα από τον Φαρίας

ΑΛΛΑΓΗ  ΑΠΟΕΛ - ΑΛΛΑΓΗ ΑΡΧΗΓΩΝ:
    Ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου στη θέση του Νούνο Μοράις.

Ιστορική αλλαγή από την Τόττεναμ:
    Ο νεαρός Αγγλοκύπριος Άντονι Γεωργίου, πέρασε στην θέση του Σίσσοκο.

Φάουλ κερδίζει ο Φαρίας.

Σουτ από τον Ρουέδα, από το ελεύθερο, μόλις πάνω από την εστία.

Αστοχεί και πάλι ο Ντε Καμάργκο.

Κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ.

3 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ο Βούρος παραχωρεί φάουλ.

Φάουλ παραχωρεί κι ο Ντε Καμάργκο

Τέλος του αγώνα.

Η τελευταία ομάδα που κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ με 0-3 στο ΓΣΠ ήταν η ΡΕΑΛ Μαδρίτης το 2012.

ΤΕΛΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΡΕΠΟΡΤΑΖ.

Συγκλονιστικοί οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ στην ΝΟΤΙΑ κερκίδα, στις 1:00 το πρωί παραμένουν ακόμα στην κερκίδα και τραγουδούν.

Κάτι που ανάγκασε τους ποδοσφαιριστές μας και τον κ. Δώνη να επιστρέψουν, αργότερα, πίσω στο για να χειροκροτήσουν τα Παλικάρια της ΝΟΤΙΑΣ !