«ΕΜΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ» ΑΠΟΕΛ 1-1 ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - Νέος άθλος του ΑΠΟΕΛ (LIVE)

Ο Πρώτος φετινός βαθμός στους ομίλους του Champions League για τον ΑΠΟΕΛ που εξήλθε ισόπαλος 1-1 με την Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Παλικαρίσια εμφάνιση, 1 γκολ, 1 βαθμός και μισό εκατομμύριο ευρώ.

Ο Πρώτος βαθμός για το ΑΠΟΕΛ στο φετινό Champions League.

Μετά από εξαιρετική προσπάθεια και με δύο αναγκαστικές αλλαγές, κατά τη διάρκεια του αγώνα, λόγο σοβαρών τραυματισμών των Βάτερμαν και Ντε Καμάργκο, το ΑΠΟΕΛ εξήλθε ισόπαλο 1-1 με την πρωτοπόρο του Γερμανικού πρωταθλήματος Μπορούσια Ντόρντμουντ, στον αγώνα που έγινε ψες στο ΓΣΠ.

Ο επιθετικός από το Μπενίν Μίκαελ Ποτέ, άνοιξε το σκορ στο 62' με διαγώνιο πλασέ κι αφού πρώτα πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 στο 67'.

Το ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια έφτιαξε κι άλλες φάσεις για να πετύχει και δεύτερο τέρμα χωρίς επιτυχία, φανήκαμε όμως τυχεροί στην τελευταία φάση του αγώνα όταν καθάρισε η άμυνα μας το διπλό σουτ των Γερμανών και στη συνέχεια τις αλλεπάλληλες κόντρες. Οι Γερμανοί είχαν και 1 δοκάρι.

Δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο για το ΑΠΟΕΛ με τους Ντε Καμάργκο και Βάτερμαν να αποχωρούν τραυματίες.

Ο σοβαρός τραυματισμός του Βάτερμαν, εξάρθρωση ωμοπλάτης, θα τον κρατήσει εκτός ομάδας για περίοδο τουλάχιστον 2 μηνών κι αυτός του Ντε Καμάργκο, τουλάχιστον ένα μήνα.

ΑΠΟΕΛ:
Βάτερμαν (44' Γκουντίνιο), Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (73' Σάλαϊ), Αλωνεύτης, Ζαχίντ, Ντε Καμάργκο (30' Ποτέ).