ΑΠΟΕΛ 2-1 Σαλαμίνα | Στα "τέσσερα" η Σαλαμίνα (LIVE)

«Πέσε στα τέσσερα και προσκύνα.. Σαλαμίνα-Σαλαμίνα» αυτό ήταν το σύνθημα που δονούσε την ατμόσφαιρα του ΓΣΠ αμέσως μετά το δεύτερο νικητήριο γκολ του Νορβηγού ΖΑΧΙΤ πάνω στην Σαλαμίνα.

Κάπως υποτονικό και ανούσιο ήταν το πρώτο ημίχρονο που έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Σάλλαϊ και η έξοδος του ανύπαρκτου Μπερτόλιο έδωσε στην ομάδα νέα δυναμική. Το γκολ του Brígido στο 59' ξύπνησε για τα καλά τον κοιμώμενο γίγαντα που με ανελέητα πλαγιοκοπήματα και έχοντας για μπροστάρηδες του Ζαχίτ - Στάθη - Σάλαϊ, ακόμα κι αυτόν τον ΟΡ, κατάφερε να ανατρέψει τα σε βάρος του δεδομένα και  να πανηγυρίσει στο τέλος μια μεγάλη νίκη πέρνοντας το πολύτιμο τρίποντο.

Πολύ σημαντική η νίκη πάνω στην Σαλαμίνα αφού σε τρεις μέρες ακολουθεί ο αγώνας με την άλλη ομάδα από το Βαρώσι, την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Ανόρθωση. Αν ο ΘΡΥΛΟΣ πετύχει το διπλό στο ΠΑΠ τα κέρδη θα είναι τεράστια. Θα έχει οπλιστεί με νέα δυναμική για τη συνέχεια ενώ θα έχει ισοφαρίσει την ήττα από τους Βαρωσιώτες στον πρώτο γύρο στο ΓΣΠ.

Αλωνεύτης - Ποτέ

Ελάχιστος ο κόσμος στις κερκίδες. Όλοι διαλέγουν αγώνες τελικά. Από την άλλη όμως υπάρχει ο κορεσμός αλλά κι ο αηδιασμός από τα έκτροπα στα γήπεδα.

Στο 15λεπτο το σκορ παραμένει στο 0-0

Στο 22΄ο λεπτό ο Bertoglio αντικρίζει την κίτρινη κάρτα που είναι η πρώτη που δέχεται στο πρωτάθλημα.

Τέλος του Α' ημιχρόνου.
Πολύ κακή η εμφάνιση της ομάδας μας στο πρώτο μέρος. Υποτονικός και φλύαρος ο ΘΡΥΛΟΣ.

Επιστρέφουν οι 2 ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.

Με αλλαγή από μέρους του ΑΠΟΕΛ αρχίζει το Β ημίχρονο.

46' Ο Ρόμπερτ Σάλλαϊ μπαίνει στη θέση του απογοητευτικού Φακούντο Μπερτόλιο που δεν έδειξε τίποτα.

59' Αντεπίθεση της Σαλαμίνας με σέντρα προς στην εστία μας από αριστερά.
Ανενόχλητος ο Rúben Brígido με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή βάζει τους κόκκινους λαγούς μπροστά στο σκορ με 0-1.

Καθαρό χέρι αμυντικού της Σαλαμίνας εντός περιοχής αλλά ο διαιτητής "σφυρίζει αδιάφορα" αγνοώντας προκλητικά το καθαρό πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

65' Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Ιγκόρ Ντε Καμάργκο παίρνει τη θέση του Πραξιτέλη Βούρου.

71' Ωραίος συνδυασμός των Σάλλαϊ - Ζαχίτ.
Χαμηλή σέντρα του Νορβηγού από τα δεξιά για τον ΠΟΤΕ, στην πορεία παρεμβαίνει ο Damahou, πριν αυτή καταλήξει στον ΠΟΤΕ και στην προσπάθεια του να την απομακρύνει την στέλλει στα δίκτυα της ομάδας του ισοφαρίζοντας για λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ σε 1-1.

73' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Γιώργο Δώνη.
Ο Λάγο παίρνει τη θέση του Μηνά Αντωνίου.

88' Ο Ζαχίτ σκοράρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής δίνοντας σοβαρό προβάδισμα στην ομάδα μας.

90' Ο Διαιτητής προσθέτει 5 λεπτά καθυστερήσεις.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Και τώρα «διπλό - διπλό μέσα στο Παπαδόπουλος» την ερχόμενη Τετάρτη.
ΑΠΟΕΛ - ΘΡΥΛΟΣ - ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

ΣΧΟΛΙΟ: «Η ποιότητα της ομάδας, η κλάση των Ζαχίντ, Σάλλαϊ και Εμπεσίλιο έδωσαν την νίκη στην ομάδα μας σήμερα, παρά την μέτρια εμφάνιση του 1ου ημιχρόνου».