Οδοστρωτήρας ο ΑΠΟΕΛ (LIVE: ΑΠΟΕΛ 4-1 Ομόνοια, #32η)

Η σημερινή ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ αρχίζει από τον Μηνά Αντωνίου. Ο νεαρός είναι η έκπληξη του Μπρούνο Μπαλταζάρ στον αγώνα κόντρα στους αιώνιους μιας και προτιμήθηκε από τον Πορτογάλο προπονητή αντί του Ζαχίτ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ: Ενδεκάδα με Μηνά Αντωνίου
ΑΠΟΕΛ:

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μιχαΐλοφ, Τζαΐλσον, Κατελάρης, Γουίλιαμ, Βύντρα, Τζαρσίνιο, Άλεξ, Μαδούρο, Κανού, Χριστοφή, Ντάρμπισαϊρ.

19:00 [Kick-off] Έναρξη του αγώνα, ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια για την 32η αγωνιστική (Β' Φάση-6η Αγωνιστική) του Παγκυπρίου πρωταθλήματος Cyta.

Γκολ για την Ομόνοια στο 2' που σωστά ακυρώθηκε ως οφσάϊντ.

Νωθρό ξεκίνημα από τον ΑΠΟΕΛ σε αντίθεση με την Ομόνοια που σχεδόν μας "έκλεισε" στα καρέ μας, έχοντας 4 σουτ στον στόχο στα πρώτα 10 λεπτά έναντι κανενός του ΑΠΟΕΛ και τον ΠΕΡΕΖ να απογειώνεται κάνοντας από νωρίς την απόκρουση του αγώνα στην κεφαλιά του Χριστοφή.

10' Συνδυασμός Σαλλάϊ, Λάγο, Σόουζα και 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ. Το πλασέ του Λούκας Σόουζα από το ύψος της επανορθωτικής γραμμής.

23' Διπλασιάζει τα τέρμα του ο ΑΠΟΕΛ με πλασέ του Σάλλαϊ μετά από την ασίστ του Νσούε.

37' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Αντωνίου αποχωρεί τραυματίας και τη θέση του παίρνει ο Ανδρέας Μακρής.

39' Γκολ για την Ομόνοια. Σκόρερ ο Τζαϊλσον που πέτυχε ένα πολύ όμορφο σε εκτέλεση τέρμα.

Ημίχρονο στο ΓΣΠ: ΑΠΟΕΛ 2-1 ΟΜΟΝΟΙΑ

Έναρξη του Β' μέρους.

51' Κίτρινη κάρτα στον Εμπεσίλιο για κτύπημα σε αντίπαλο, φθηνά γλύτωσε την κόκκινη, που χάνει τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος, κόντρα στην ΑΕΚ, αφού συμπληρώνει 3 κίτρινες κάρτες. Το σωστό θα ήταν να έπαιρναν και οι 2 την άγουσα για τα αποδυτήρια, Εμπεσίλιο - Χριστοφή, όμως σωστά λειτούργησε ο κ. Νικολαϊδης που μοίρασε το καρπούζι στη μέση, στη συγκεκριμένη περίπτωση.

62' Δεύτερη αναγκαστικά αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ. Ο Καρλάο αποχωρεί τραυματίας και τη θέση του παίρνει ο Πραξιτέλης Βούρος.

82' Η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ καρποφορεί με τρίτο γκολ. Σκόρερ ο Εμπεσίλιο που καρφώνει με διαγώνιο πλασέ, την μπάλα στο πλεκτό του αντίπαλου τερματοφύλακα Μιχαϊλοφ.

85' Πραγματοποιείται η τελευταία αλλαγή του ΑΠΟΕΛ. Ο Ντελλατόρρε περνά στη θέση του Μίκαελ ΠΟΤΕ.

Ο 4ος διαιτητής δείχνει 3 λεπτά καθυστερήσεις.

94' Κόκκινη στον Βύντρα της Ομόνοιας για σκληρό φάουλ.

95' Γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Νσούε, που εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ που κέρδισε η ομάδα μας, λίγο έξω από τα καρέ των πρασίνων, πετυχαίνοντας με χαμηλό συρτό σουτ το τελικό 4-1 για τον ΑΠΟΕΛ.