4η νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, κέρδισε 70-55 την ΑΕΛ στη Λεμεσό, #7η

Ο στόχος ήταν αδιαπραγμάτευτος και η επιστροφή στις νίκες συνοδευτικό με επιβλητική εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΛ Λεμεσού με 70-55.

ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΚΑ ΑΕΛ (24/11/2018

Την τέταρτη του νίκη στην φετινή ΟΠΑΠ Basket League σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ που πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό και το στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» επικρατώντας της ΕΚΑ ΑΕΛ με 70-55, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, αφού στο μεγαλύτερο διάστημα του το σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν σε μικρά επίπεδα διαφοράς. Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο συγκεντρωμένος και κατάφερε να φύγει με την νίκη με διαφορά δεκαπέντε πόντων (70-55). Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κίτον Γκράντ με 19 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 31-42, 46-50, 55-70

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ)

Πιττάκας 7, Ράιτ 16 (2), Τάγκσλεϊ 4, Παρκς 5, Κένταν 15, Παλάλας, Πασιαλής, Γρίβας, Τζάξον 8 (2).

ΑΠΟΕΛ (Χρίστος Χασανίδης – Κώστας Εγγλέχος)

Ο’Μπράιαν 7 (2), Ζντράβτς 4, Τζάξον 6 (1), Γκράντ 19 (3), Πέτερσον 12 (3), Λοϊζίδης 2, Πάπε 2, Βον 10 (3), Γιανναράς 8 (2).

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

*** Πατήστε εδώ για να δείτε περισσότερες φωτογραφίες από την αναμέτρηση ***

Από το σωματείο ΑΠΟΕΛ:
«Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΑΕΛ στη Λεμεσό με 55-70 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ BasketLeague και μετά από 2 σερί ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες . O Grant πέτυχε 19 πόντους, ακολούθησαν οι Peterson και Vaughn με 12 και 10 αντίστοιχα. Την Παρασκευή 07 Δεκεμβρίου, ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει στο Λευκόθεο την ΕΘΑ. Σε εκείνο το παιχνίδι θα κάνει ντεμπούτο ο νέος προπονητής της ομάδας μας, ο κ. Αντώνης Κωνσταντινίδης, ο οποίος θα αναλάβει επίσημα την προσεχή Δευτέρα.
Σταθερό, αλλά μικρό προβάδισμα είχε ο ΑΠΟΕΛ μετά το 6-6. Η ομάδα μας μετά το 6-8 είχε συνεχώς το προβάδισμα, προηγήθηκε 8-15, ωστόσο η διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους (16-20) με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.
Στη 2η περίοδο οι γαλαζοκίτρινοι ήταν πολύ καλύτεροι και γρήγορα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 πόντους (18-28), τη διατήρησαν (27-37) και πήγαν στην ανάπαυλα για το ημίχρονο στο +11 (31-42).
Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν ήταν αρκετά καλή και επέστρεψε στον αντίπαλο να περάσει μπροστά με 46-45, αλλά η απάντηση ήταν άμεση και με 5 σερί πόντους, πήγε στην τελευταία περίοδο με το 46-50 υπέρ της.
Η 4η περίοδος εξελίχθηκε πολύ καλύτερα. Ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Με καλή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση, η ομάδα μας ανέβαζε σταδιακά τη διαφορά και πήρε τη νίκη με σχετική ευκολία, με 55-70».