Τα λένε ξανά την Τρίτη | Φωτογραφίες και ρεπορτάζ αγώνα, ΑΕΚ 82-76 ΑΠΟΕΛ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου αγώνα για την σειρά των τελικών για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

- Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε στο "Κίτιον" με 82-76, και πλέον οι δύο ομάδες θα τα πούνε ξανά την ερχόμενη Τρίτη (25 Απριλίου) στο "Λευκόθεο".

Το παιχνίδι είχε αρκετά καλό ρυθμό σε όλη την διάρκεια του, με το σκορ να παραμένει κοντά. Στην τέταρτη περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ έφερε την διαφορά στους δώδεκα πόντους, ο ΑΠΟΕΛ πίεσε και μείωσε στην συνέχεια, όμως οι Λαρνακείς διατήρησαν το προβάδισμα τους ως το τέλος και πήραν την νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Θάντους Μακφάντεν με 24 πόντους (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ήττα από ΑΕΚΗ ομάδα μας δεν άρχισε καλά τον αγώνα, αφού από πολύ νωρίς κυνηγούσε το σκορ με 6-0, 11-4 και ακολούθως 18-11. Και στις τρεις περιπτώσεις κάλυψε τη διαφορά, ωστόσο ολοκλήρωσε το 1ο δεκάλεπτο με μειονέκτημα τριών πόντων (27-24)
Στη 2η περίοδο, ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος, ενώ τρία λεπτά μετά την έναρξη ο ΑΠΟΕΛ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 31-30. Η ΑΕΚ με σερί 6-0 ξέφυγε στο +5, αλλά η ομάδα μας επέστρεψε και πάλι στον πόντο (36-35). Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να δημιουργήσει διαφορά και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 44-42 εναντίον του.
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πέντε λεπτά μετά άφησε την ομάδα μας στο -8. Οι καλαθοσφαιριστές του Γιώργου Βόβορα προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα. Ψαλίδισαν το προβάδισμα του αντιπάλου στο -3, αλλά μέχρι τη λήξη της 3ης περιόδου η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους έξι (64-58).
Η ομάδα μας φάνηκε επηρεασμένη στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου και επέτρεψε στον αντίπαλο να δημιουργήσει απόσταση 12 πόντων. Παρ’ όλα αυτά δεν σήκωσε λευκή πετσέτα και πάλεψε τον αγώνα μέχρι το τέλος. Μείωσε και πάλι τη διαφορά στους έξι πόντους (77-71), αλλά μέχρι εκεί, αφού εν τέλει ηττήθηκε με 82-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 44-42, 64-58, 82-76