Καλύτερος ο Κεραυνός, 72-65 τον ΑΠΟΕΛ | Ρεπορτάζ, Φωτογραφίες, Βαθμολογία

Με νίκη του Κεραυνού απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με 72-65 ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Ο Κεραυνός ήταν ανώτερος σε όλα τα στάδια του αγώνα, 23-11, 40-21, 56-43, 72-65 και πήρε δίκαια τους 3 βαθμούς της νίκης. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ του Κεραυνού με 21 πόντους (4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Οι φωτογραφίες στο τέλος της σελίδας.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:

Ήττα από Κεραυνό
Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από τον Κεραυνό στο «Κώστας Παπαέλληνας» με 72-65 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Μπάσεϊ με 16 πόντους, ακολούθησαν οι Ράιτ 14 και Μπερνατόφσκι με 13.

Η ομάδα μας δεν άρχισε καθόλου καλά τον αγώνα και πραγματοποίησε το χειρότερο πρώτο ημίχρονο στη φετινή περίοδο. Η απόδοση των καλαθοσφαιριστών μας, επέτρεψε στον Κεραυνό να ξεφύγει στο σκορ και να δημιουργήσει απόσταση ασφαλείας (23 πόντους), η οποία αποδείχθηκε μη αναστρέψιμη. Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε πολύ καλός, έδειξε ψυχικά αποθέματα και πλησίασε στο -6, ωστόσο δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή.

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα μας βρέθηκε στο -12 (23-11), στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου η διαφορά  ανέβηκε στους 23 πόντους (36-13) και τελικά έκλεισε το ημίχρονο στο -19 (40-21).

Στην επανάληψη, οι γαλαζοκίτρινοι παρουσιάστηκαν πολύ καλοί και συνέχισαν από εκεί που έμειναν στα τελευταία λεπτά του προηγούμενου δεκαλέπτου. Στα αρχικά στάδια το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο, εντούτοις από τα μέσα μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου η ομάδα μας ήταν καλύτερη και μείωσε στο -13 (56-43).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη είχαν καλό ρυθμό και ψαλίδισαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (58-50, 68-62), δυστυχώς όμως, η αντεπίθεση σταμάτησε λίγα λεπτά πριν το τέλος. Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 72-65 αλλά έδειξε για ακόμη μια φορά ότι διαθέτει αρκετές δυνατότητες στο ρόστερ του.

Η αποστολή της ομάδας μας αναχωρεί αύριο για τη Λευκορωσία εν όψει του τελευταίου αγώνα των ομίλων του FIBA Europe Cup την προσεχή Τετάρτη απέναντι στην Tsmoki Minsk.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 40-21, 56-43, 72-65

Δημήτρης Κουστένης: Μπάσεϊ 16, Κοιλαράς 5, Μπράουν 7, Μπερνατόφσκι 13, Μόμπλεϊ, Κούνας 10, Κασκίρης, Ράιτ 14.