Απολογισμός: Τι έκανε στις 16 αγωνιστικές του 2016 ο ΑΠΟΕΛ

Ο απολογισμός του ΑΠΟΕΛ, στις πρώτες 16 αγωνιστικές του πρωταθλήματος CYTA, με το κλείσιμο του 2016.

Βαθμοί..
Πέτυχε συνολικά 11 νίκες, με την τελευταία επί της Νέας Σαλαμίνας να είναι 2η συνεχόμενη εντός έδρας, 4 ισοπαλίες και 1 ήττα.
Έδωσε 8 αγώνες στο ΓΣΠ, πέτυχε 7 νίκες (Ερμής, Αναγέννηση, Δόξα, Εθνικός, Καρμιώτισσα, Ανόρθωση, Σαλαμίνα) και 1 ισοπαλία κόντρα στον Απόλλων, με συγκομιδή 22 βαθμών.
Έδωσε 8 αγώνες εκτός έδρας, με 4 νίκες (Σαλαμίνα Άρης, ΑΕΖ, Ομόνοια), 3 ισοπαλίες (Ανόρθωση, ΑΕΚ, Ερμής) και 1 ήττα από την ΑΕΛ, με συγκομιδή 15 βαθμών.
Η νίκη με σκορ 1-0 εμφανίζεται για 1η φορά στη φετεινή αγωνιστική περίοδο και για 4η φορά μέσα στο 2016. Οι τρεις προηγούμενες ήταν εκτός έδρας με ΑΕΛ, Απόλλων και Σαλαμίνα.
Είναι στην 3η θέση με 37 βαθμούς, 2 λιγότερους από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, ενώ έχει τους ίδιους βαθμούς με την ΑΕΛ, που είναι στη 2η θέση, λόγο της νίκης στους μεταξύ μας αγώνες.

Εσχάτη των ποινών..
Κέρδισε 2 πέναλτι, 1 εύστοχο και 1 άστοχο, και τα 2 με εκτελεστή τον Γιώργο Εφραίμ, ενώ σφυρίχθηκαν 2 πέναλτι σε βάρος του και τα 2 εύστοχα, από τους Arruabarrena της ΑΕΛ και Da Silva του Απόλλωνα.

Επίθεση..
Η επιθετική γραμμή του ΑΠΟΕΛ είναι στην 2η θέση με 34 τέρματα, πρώτη αυτή του Απόλλωνα, με 35, ενώ απέτυχε να σκοράρει σε 2 από τους 16 αγώνες.
Πέτυχε 5 νταμπλ γκολ (κανένα χατ-τρικ), τα 4 με τον Πιέρο Σωτηρίου και το 1 με τον Γιώργο Εφραίμ.

Άμυνα..
Η άμυνα του ΑΠΟΕΛ μοιράζεται την 1η θέση μαζί με ΑΕΛ και ΑΕΚ, που έχουν δεχθεί από -8 γκολ, ενώ έχει την καλύτερη διαφορά τερμάτων με (34-8) +26.
Ο Μπόϊ Βάτερμαν αγωνίστηκε σε 15 αγώνες και δέχθηκε 8 τέρματα, 3 εντός και 5 εκτός.
Ο Ούρκο Πάρντο αγωνίστηκε σε ένα μόνο αγώνα, κόντρα στον Εθνικό, χωρίς να δεχθεί γκολ.

Συμμετοχή..
Ο Τόμας Κρίστιανσεν χρησιμοποίησε 22 διαφορετικούς ποδοσφαιριστές στις 16 αγωνιστικές.
Τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής έχουν οι Μιλάνοφ και Βάτερμαν με 15 στα 16 παιγνίδια και 1350 λεπτά. Ξεχωρίζουν άλλοι 5 ποδοσφαιριστές με χρόνο συμμετοχής πάνω από 1,000 αγωνιστικά λεπτά, οι Μοράϊς, Βινίσιους, Καρλάο, Αστίθ και Πιέρος Σωτηρίου.
Τον λιγότερο χρόνο συμμετοχής έχουν οι Ιωάννου και Πάρντο από 90 λεπτά.

Πειθαρχικό..
Δέχθηκε συνολικά 30 κίτρινες κάρτες και καμία κόκκινη.
Ο Καρλάο είναι το "κακό" παιδί του ΑΠΟΕΛ με 5 κίτρινες κάρτες, ακολουθεί ο Μπερτόλιο με 4.
Από 3 κίτρινες έχουν οι Βάντερ, Αστίθ και Μιλάνοφ.
Από 2 κίτρινες έχουν οι Εφραίμ, Γιαννιώτας και Μοράϊς.
Από 1 κίτρινη κάρτα έχουν οι Μερκής, Λάγο, Αρτυματάς, Μπρεσσάν, Σωτηρίου και Vinicius.

Σκόρερ..
1ος ο Πιέρος Σωτηρίου με 9 τέρματα (+ 4 στην Ευρώπη), 2ος ο Γιώργος Εφραίμ με 6 τέρματα (+ 1 στο σούπερ-καπ + 2 στην Ευρώπη) και 3ος ο Ντε Καμάργκο με 4 τέρματα (+ 1 Ευρώπη).
Από 3 γκολ  έχουν οι Μπερτόλιο, Γιαννιώτας (1 + Ευρώπη) και Βινίσιους (+ 1 Ευρώπη).
Από 1 γκολ έχουν πετύχει οι Μοράϊς, Βάντερ (+ 1 Ευρώπη), Μερκής, Αλωνεύτης, Μπρεσσάν και Inaki Astiz.

Ασίστ..
Πρώτος με 5 ασίστ ο Γιαννιώτας, ακολουθούν Αλωνεύτης και Βάντερ από 4 και ο Φακούντο Μπερτόλιο με 3.
Από 2 ασίστ έχουν οι Εφραίμ, Μοράϊς, Σωτηρίου και Βινίσιους.
Από 1 ασίστ μετρούν οι Ντε Καμάργκο, Ορλάντι, Σέρτζιο, Μιλάνοφ και Ρενάν Μπρεσσάν.

Γκολ κατά..
Κατά του ΑΠΟΕΛ σκόραραν από 1 γκολ οι Πάγκαλος - ΑΕΖ, Άλβες - ΑΕΚ, Poljanec - Καρμιώτισσα, Arruabarrena - ΑΕΛ (πεν.), Da Silva - Απόλλων (πεν.), Margaca - Ομόνοια, Goncalves - Ανόρθωση και Mashinya του Ερμή Αραδίππου.