Γαλαζοκίτρινο το καλαθοσφαιρικό ντέρμπι, ΑΠΟΕΛ 89-77 ΑΕΚ (Φώτος)

🏀 Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, σε βάρος της ΑΕΚ στο Λευκόθεο, με 89-77, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών, κάνοντας ποδαρικό με το δεξί στον δεύτερο γύρο. Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με τους καλαθοσφαιριστές των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα μέχρι το τέλος για το θετικό αποτέλεσμα. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ και στο τέλος έφυγε με την νίκη με 89-77. Κορυφαίος του αγώνα ο ήταν ο Ακίμ Ράιτ με 21 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασσίστ) ενώ διακρίθηκαν επίσης οι Μπερνατόφσκι (15 πόντοι, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), Κούνας (13 πόντοι, 1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Μπράουν (13 πόντοι, 1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

MATCH REPORT - Σπουδαία νίκη σε βάρος της ΑΕΚ

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε σπουδαία νίκη σε βάρος της ΑΕΚ με 89-77 στο Λευκόθεο για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Ράιτ με 21 πόντους, ακολούθησε ο Μπερνατόφσκι με 15. Ο ΑΠΟΕΛ κάλυψε τη διαφορά των 11 πόντων από την ήττα του πρώτου αγώνα στο «Κίτιον» και ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη έλεξγαν το ρυθμό του αγώνα, δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας στο 3ο δεκάλεπτο και πέτυχαν την 4η εντός έδρας νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η ομάδα μας άρχισε καλύτερα τον αγώνα και απέκτησε νωρίς προβάδισμα στο σκορ (5-2), το οποίο διεύρυνε ελαφρώς (16-12, 19-13) και τελικά έκλεισε την 1η περίοδο με διαφορά τεσσάρων πόντων (19-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη μπήκαν πολύ δυνατά και σε δυο λεπτά ανέβασαν τη διαφορά στους οχτώ πόντους (27-19). Η ΑΕΚ μείωσε (27-24) και στα μέσα της περιόδου ισοφάρισε σε 31-31. Προς το τέλος του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ ανέκτησε το προβάδισμα (46-39) και πήγε στην ανάπαυλα με το +5 (46-41).

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του 3ου δεκαλέπτου το προβάδισμα της ομάδας μας διατηρείτο σε σταθερά επίπεδα (52-47, 57-52), ωστόσο δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, ο αντίπαλος μείωσε στους τρεις (63-60). Η ομάδα μας πάτησε «γκάζι» και με σερί εφτά πόντων απέκτησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση πλεονέκτημα 10 πόντων (70-60).

Η ομάδα μας συνέχισε και στο τελευταίο δεκάλεπτο να πατά καλύτερα στο παρκέ και να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα. Επιπρόσθετα, και από τη στιγμή που η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό, οι γαλαζοκίτρινοι έψαχναν και την κάλυψη των 11 πόντων από την ήττα του πρώτου αγώνα. Ο «αναθεωρημένος» στόχος υλοποιήθηκε, αλλά σαφώς πιο δύσκολα από τον βασικό. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στο +13 (75-62), αλλά τέσσερα λεπτά πριν το τέλος την είδε να ψαλιδίζεται στους εφτά (79-72). Η ομάδα μας πραγματοποίησε την τελική της αντεπίθεση και επανέφερε τη διαφορά στους έντεκα πόντους (83-72), ενώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τρίποντο πήρε τη νίκη με 89-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 46-41, 70-60, 89-77

Δημήτρης Κουστένης: Μπάσεϊ 6, Κοιλαράς 6, Μπράουν 13, Μπερνατόφσκι 15, Ράιτ 21, Κούνας 13, Παντούρης 9, Κασκίρης 6.

Κουράγιο Μόμπλεϊ

Θυμίζουμε ότι εκτός από τον αποψινό αγώνα έμεινε ο Μπράντον Μόμπλεϊ, ο οποίος βρίσκεται στις ΗΠΑ για το θάνατο του πατέρα του και θα επιστρέψει τις επόμενες ημέρες.

Ο Πρόεδρος , τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και η μεγάλη οικογένεια του ΑΠΟΕΛ εκφράζουν τα ειλικρινή τους συλλυπητήρια στον καλαθοσφαιριστή μας .