Πάλεψε όμως έχασε ο ΑΠΟΕΛ (φώτος)

Την ήττα από την Πριενού Μπιρστόνο γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στην 2η αγωνιστική της Β' Φάσης του FIBA Europe Cup, με τελικό σκορ 75-69. Η αναμέτρηση έγινε στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία" το βράδυ της Πέμπτης (22/12). Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε το παιχνίδι και σε αρκετά χρονικά σημεία ήταν μπροστά στο σκορ, όμως στο τέλος "λύγισε", με τους λιθουανούς να φεύγουν με την νίκη.

MATCH REPORT - Ήττα από την Prienu-Birstono

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε από την Prienu-Birstono 75-69 στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» για την 2η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του FIBA Europe Cup. Πρώτος σκόρερ ο Μπράουν με 16 πόντους, ακολούθησαν οι Μπάσεϊ και Μόμπλεϊ με 15 και 11 αντίστοιχα.

Η ομάδα μας πάλεψε σθεναρά τον αγώνα, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες και παρέμεινε χωρίς νίκη στη διοργάνωση.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν ξεκίνησε πολύ καλά και βρέθηκε να χάνει με έξι πόντους (9-3), ωστόσο ανασυντάχθηκε άμεσα και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 15-14. Η ομάδα μας διατήρησε το μικρό προβάδισμα και πήγε στην 2η περίοδο με το 22-20.

Οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη συνέχισαν να έχουν καλή απόδοση και στο 15’ ξέφυγαν με πέντε πόντους (31-26), διαφορά που διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου (40-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Λιθουανοί μπήκαν πιο δυνατά, αρχικά ισοφάρισαν (42-42) και στη συνέχεια απέκτησαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (50-46). Η ομάδα μας δεν πτοήθηκε από το νέο πέρασμα του αντιπάλου και έφεραν εκ νέου τον αγώνα στα ίσα 54-54.

Η ομάδα μας δυστυχώς δεν άρχισε καλά το τέταρτο και καθοριστικό 4ο δεκάλεπτο και επέτρεψε στον αντίπαλο να σημειώσει εννέα σερί πόντους και να ξεφύγει στο σκορ (63-54). Ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε και πάλι στο σκορ (65-61, 70-67), αλλά στο τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμα πέντε πόντους και πήραν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 40-35, 54-54, 69-75