LIVE: ΑΠΟΕΛ 5-0 Δόξα (7-0agg) Ραντεβού με Απόλλωνα στον τελικό

Ο ΑΠΟΕΛ και ο Απόλλων έκλεισαν ραντεβού στις 24 Μαϊου, για τον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου Coca - Cola. ΑΠΟΕΛ και Απόλλων αποτελούν το ζευγάρι του τελικού του Κυπέλλου Coca - Cola 2016 - 2017. Ο μεγάλος τελικός θα γίνει στις 24 Μαΐου και όπως προβλέπεται από την προκήρυξη τη διοργάνωσης, θα πραγματοποιηθεί στο Στάδιο ΓΣΠ. Ο Απόλλωνας προκρίθηκε σε βάρος της Ανόρθωσης παρά την ήττα σήμερα με 1-0 στο ΠΑΠ, με συνολικό σκορ 6-1.

Ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε σε βάρος της Δόξας νικώντας την, μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα, με 5-0 στο σημερινό επαναληπτικό ημιτελικό στο ΓΣΠ. Τα τέρματα του ΘΡΥΛΟΥ σημείωσαν οι Στάθης Αλωνεύτης, Κωστάκης Αρτυματάς, Φακούντο Μπερτόλιο, Ιγκόρ ΜΑΡΚΟ Ντε Καμάργκο και Βινίσιους.

LIVE:
Η σημερινή ενδεκάδα του ΘΡΥΛΟΥ:
Ντεμπούτο για τον Κύπρο Χριστοφόρου με τα γαλαζοκίτρινα αφού ο Δανός προπονητής Τ.Κ. του εμπιστεύθηκε φανέλα βασικού.
Είσοδος στο παιγνίδι και για τον Παπαφώτη που είναι μια καλή ευκαιρία για τον ίδιο για να αποδείξει ότι μπορεί να σταθεί επάξια στο ρόστερ του ΑΠΟΕΛ.

18:00 Έναρξη του αγώνα.
Διαιτητές της σημερινής συνάντησης ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης με βοηθούς τους Πέτρο Πέτρου και Χρίστο Χρίστου. Τέταρτος διαιτητής ο Λουκάς Σωτηρίου και παρατηρητής διαιτησίας ο κύριος Ανδρέας Δημητρίου.

Το περιβραχιόνιο του Αρχηγό ανήκει στον φυσικό ηγέτη, Νεκτάριο Αλεξάνδρου.

Στο 13ο λεπτό της συνάντησης ο Στάθης Αλωνεύτης βάζει τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ με 1-0 με ευθύβολο αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 22ο λεπτό ο Κωστάκης Αρτυματάς διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας μας με 2-0, μετά την μακρινή μπαλιά ακριβείας του Γιώργου Μερκή.

Στο 31 ο Αρχηγός Νεκτάριος βρίσκει το δοκάρι της εστίας του Νέγκρι.

Αρκετές χαμένες ευκαιρίες από τον Ντε Καμάργκο σήμερα.

Στο 42ο λεπτό ο Αργεντίνος Μπερτόλιο κάνει το 3-0 που είναι και σκορ ημιχρόνου, μετά από την πάσα του Ντε Καμάργκο.

ΤΕΛΟΣ Α ΜΕΡΟΥΣ.

18: 45 Έναρξη Β μέρους.

Με 3 μαζεμένες αλλαγές άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τ.Κ.

• Ο Βινίσιους περνά στη θέση του Νούνο Μοράϊς.
  • Ο Λάγο παίρνει τη θέση του Στάθη Αλωνεύτη.
  • Ντεμπούτο για τον νεαρό 18χρονο Άδωνη που παίρνει φανέλα βασικού αντικαθιστώντας τον Κωστάκη Αρτυματά.

Στο 71ο λεπτό ο Ντε Καμάργκο επιτέλους σκοράρει για τον ΑΠΟΕΛ, πετυχαίνοντας το 4-0, μετά από την σέντρα του Λάγο.

Στο 80ο λεπτό ο Βραζιλιάνος Βινίσιους σφραγίζει την πρόκριση του ΑΠΟΕΛ στον τελικό του κυπέλλου Κύπρου σκοράροντας το 5-0, από κοντινή απόσταση και μετά από την εκτέλεση κόρνερ από τον Νεκτάριο, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.