Νικητής ο Κεραυνός στο μεγάλο ντέρμπι της πρωτεύουσας (Κεραυνός 90-73 ΑΠΟΕΛ)

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στον Στρόβολο του ΑΠΟΕΛ με 90-73. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να παίρνει προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ντάλντον Πέπερ με 21 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 19 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

***ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΓΩΝΑ***

Πρόβα εν όψει πλέι οφ - 22/03/2018

Η ομάδα μας ηττήθηκε από τον Κεραυνό στην αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας» με 90-73 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League.

Η ήττα δεν επηρεάζει τη βαθμολογική θέση της ομάδας μας, καθώς παρέμεινε στην 3η θέση και εφόσον κερδίσει την προσεχή Κυριακή την ΕΝΠ στο «Λευκόθεο» θα ξεκινήσει από εκεί τα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Το σημερινό παιχνίδι με τον Κεραυνό προσφέρθηκε για τον κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη να δοκιμάσει κάποια πράγματα που είχε στο μυαλό του εν όψει των κρίσιμων αγώνων που θα ακολουθήσουν. Η ομάδα μας εμφανίστηκε επηρεασμένη στο 1ο ημίχρονο, ειδικά στην 2η περίοδο, όπου είδε τη διαφορά να ανοίγει στους 20 πόντους. Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα έδειξε κάποια αντίδραση και μείωσε, ενώ στην τελευταία περίοδο κάποια ατομικά λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης έφεραν την ήττα με 90-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 51-31, 62-51, 90-73

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Κούνας 9, Μπέικερ 5, Ζντράβιτς 2, Τζέφερσον 13, Κεμπ 12, Πηλαβάς 8, Ιερωνυμίδης 3, Χάρπερ 21, Κοιλαράς.

Κεραυνός Στροβόλου (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Πέπερ 21 (3), Μιχαήλ 8 (1), Κινγκ 7, Μπάρκερ 7, Αμπουκάρ 19 (2), Λοϊζίδης 2, Νεοφύτου, Θεοχαρίδης 3 (1), Μάρκου, Κορωνίδης 9 (3), Ρος 14 (4).