«Επικράτηση του Κεραυνού στο ντέρμπι» ΑΠΟΕΛ 78-85 ΚΕΡΑΥΝΟΣ #6η

ΧΑΘΗΚΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ (18/11/2018)

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Λευκωσίας, ο οποίος επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο με 85-78, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι και τα τελευταία στάδια του, με τον Κεραυνό να είναι αυτός που στο τέλος πήρε την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ο Μο Αμπουκάρ (MOHAMED ABUKAR) του Κεραυνού με 28 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-31, 47-50, 64-65, 78-85

ΑΠΟΕΛ (Βαγγέλης Ζιάγκος)

Ο’Μπράιαν 12 (2), Ζντράβιτς 5 (1), Βον, Τζάξον 18 (3), Γκράντ 22 (1), Λοϊζίδης 2, Πάπε, Γιανναράς 2, Πέτερσον 17 (4).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Μιχαήλ 8 (1), Αμπουκάρ 28 (3), Κινγκ 6 (1), Χάγκινς 15 (3), Ριντ 4, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης 6 (2), Κοιλαράς, Κεμπ 2, Γουίλις 16.

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

*** Πατήστε εδώ για να δείτε περισσότερες φωτογραφίες από την αναμέτρηση ***

Δ.Τ. Σωματείου ΑΠΟΕΛ - Ήττα στο ντέρμπι (18/11/2018)
Σ’ ένα αμφίρροπο ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από τον Κεραυνό με 78-85 στο Λευκόθεο για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Ο Grant πέτυχε 22 πόντους, ακολούθησαν οι Jackson και (ο νεοφερμένος) Peterson με 18 και 17 αντίστοιχα. Το ερχόμενο Σάββατο η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΛ (19:30).
Αρκετά καλά μπήκε στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ που στη μεγαλύτερη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ (17-10, 23-20), ωστόσο στα τελευταία δυο λεπτά, υπέπεσε σε αμυντικά και επιθετικά λάθη, με αποτέλεσμα να επιτρέψει του αντιπάλου να προηγηθεί με 27-31.
Η ομάδα μας συνέχισε να μην πατά καλά στα αρχικά στάδια του 2ου δεκαλέπτου και είδε τη διαφορά να ανεβαίνει στο +11 (27-38), αλλά σταδιακά τη μάζεψε. Πήγε στο -3 (40-43), ακολούθως στον πόντο (47-48) και στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 47-50 κατά της.
Στο 3ο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και δεν επέτρεψε η μια στην άλλη να δημιουργήσει διαφορά. Στα μέσα της περιόδου, οι γαλαζοκίτρινοι του κ. Βαγγέλη Ζιάγκου πέρασαν μπροστά μετά από αρκετή ώρα, με 59-58, αλλά δεν διατήρησαν το προβάδισμα και πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το -1, 64-65.
Εκεί, η ομάδα μας υπέπεσε γρήγορα σε κάποια λάθη και πήγε στο -6 (64-70), ωστόσο 5 λεπτά πριν το τέλος η διαφορά μειώθηκε στους 3 και ακολούθως στον πόντο (73-74). Δυστυχώς, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και ο ΑΠΟΕΛ δέχτηκε την πρώτη του εντός έδρας ήττα με 78-85.