Δύσκολη αποδείχτηκε η έξοδος του ΑΠΟΕΛ στο Κίτιον «ΑΕΚ 75-67 ΑΠΟΕΛ, #16η»

«ΚΙΤΡΙΝΟΠΡΑΣΙΝΟ» ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ 16ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΟΠΑΠ BASKET LEAGUE
10/02/2019

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε μέσα στο «Κίτιον» Αθλητικό Κέντρο του ΑΠΟΕΛ με 75-67.
Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στην πρώτη περίοδο, ενώ στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 40-32.
Στην τρίτη περίοδο είδαμε ξανά ένα παιχνίδι που ήταν κυρίως ισορροπημένο, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν για την νίκη, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα της μέχρι τέλους, φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνος από το γήπεδο.
Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Βλάντιμιρ Βερεμένκο ο οποίος σημείωσε 16 πόντους (11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ αφού επιβλήθηκε των γαλαζοκιτρίνων μέσα στο Κίτιον με 75-67. Κορυφαίοι των νικητών οι Στίουαρτ και Γκίμπσον (με 16 και 17 πόντους αντίστοιχα) ενώ ACS Courier MVP αναδείχθηκε ο Βερεμένκο που κυριάρχησε στις 2 ρακέτες πετυχαίνοντας μάλιστα και νταμπλ νταμπλ (16 πόντους/11 ριμπάουντ). Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν και έμειναν κοντά καθόλη τη διάρκεια του αγώνα όμως στα κρίσιμα οι νταμπλούχοι έδειξαν να είναι πιο σοβαροί και ουσιαστικοί και πήραν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 40-32, 55-46, 75-67