Την ήττα με 80-82 γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ από την Ομόνοια για την 17η αγωνιστική

Τεράστιο πράσινο διπλό στο “ΑΙΩΝΙΟ” ντέρμπι (February 15, 2019), με τον Νικόλα Παπαδόπουλο να παίρνει την ταυτότητα του Τόνι Κωνσταντινίδη.

• Πράσινο βάφτηκε το αιώνιο ντέρμπι της Λευκωσίας αφού η Ομόνοια κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο Λευκόθεο μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με 80-82.
  • Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα το οπλοπολυβόλο Νικ Γκρίφιν που σημείωσε 28 πόντους.
  • Από τη γηπεδούχο  ομάδα, 26 πόντους σημείωσε ο Κίτον Γκραντ.

«Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια στον τέταρτο και τελευταίο αγώνα της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 82-80 στο Λευκόθεο, έπειτα από μία συναρπαστική αναμέτρηση.
Από την έναρξη του αγώνα μέχρι τα πρώτα στάδια της β’ περιόδου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι.
Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ομόνοια ανέβασε στροφές και προηγήθηκε μέχρι και με 14 πόντους διαφορά.
Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος και μείωσε στο σκορ, παλεύοντας μέχρι τέλους για την νίκη.
Η Ομόνοια ωστόσο ήταν η ομάδα που διατήρησε το προβάδισμα της και στο τέλος πανηγύρισε την πέμπτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.
Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νικ Γκρίφιν με 28 πόντους (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ)».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 36-47, 57-63, 80-82