LIVE: SHAKHTAR 0-1 ΑΠΟΕΛ «πρόβα με ΕΝΔΕΚΑΔΑ Ευρώπης»

Βούρος Lafrance Ιωάννου
Jakoliš Γκέντσογλου Souza Mihajlović
Tamari De Vincenti
Pavlović

Πολύ καλή η παρουσία του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο τριαντάλεπτο του αγώνα με ευκαιρίες από τον Τάμαρι στο 20 και τον Παύλοβιτς.

Στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς η Σαχτάρ και ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Ο ΑΠΟΕΛ στάθηκε καλά στα αμυντικά του καθήκοντα, με την επιλογή του να είναι πίσω από το κέντρο του γηπέδου, να κάνει δύσκολη την προσπάθεια της Ουκρανικής ομάδας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σαχτάρ είχε σουτ στο δοκάρι όπου με μια μπαλιά από το κέντρο άγγιξαν σχεδόν... το γκολ. Από τις ελάχιστες στιγμές που έμεινε εκτεθειμένη η άμυνα μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Παύλοβιτς, το δυνατό σουτ του οποίου απέκρουσε σε κόρνερ, με πολύ καλή η απόκρουση, ο αντίπαλος τερματοφύλακας στερώντας το γκολ από τον Σέρβο ΦΟΡ.

Μόνο σε τρεις αλλαγές προχώρησε ο Πάολο Τραμετσάνι:
Στο 74' οι Χαλλένιους και  Μάτιτς, πήραν τις θέσεις των Παύλοβιτς και Ντέβι αντίστοιχα.
Στο 79' ο Βίντιγκαλ αντικατέστησε τον Μούσα Αλ Ταμάρι.

Το γκολ του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 84' με κεφαλιά του Χαλλένιους, μετά από τρομερή κίνηση και σουτ του Γιάκολις από τη δεξιά μεριά της επίθεσης και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα.

Το τέλος του 4ου φιλικού αγώνα βρήκε τον ΑΠΟΕΛ νικητή με τον Σάββα Γκέντσογλου να είναι ο MVP και η αποκάλυψη της συνάντησης.

Shakhtar 0-1 ΑΠΟΕΛ

«Θετικά μηνύματα έστειλε ο ΑΠΟΕΛ, που παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένος στο 4ο και πιο δυνατό φιλικό προετοιμασίας, κόντρα στην Ουκρανική Σαχτάρ, την οποία κέρδισε με 1-0. Πρόβαρε  την Ευρωπαική ενδεκάδα ο Ιταλός τεχνικός της ομάδας μας, Πάολο Τραμετσάνι».