LIVE: ΑΠΟΕΛ 0-0 AJAX [0-0 συν.] «Χωρίς νικητή έληξε η μονομαχία του Θρύλου με τον Αίαντα»

«Στο τέλος της βραδιάς, είναι για να διερωτάται κανείς... πως δεν κέρδισε αυτό το παιγνίδι ο ΑΠΟΕΛ; κι όπως πολύ εύστοχα έγραψε ο κ. Χελάκης μετά το τέλος του αγώνα "Έκανε τον Άγιαξ να υποφέρει στο Γ.Σ.Π και ποιος ξέρει τι μπορεί να του επιφυλάσσει και στο Άμστερνταμ.."
 - Άριστη εμφάνιση των "γαλαζοκιτρίνων" κόντρα στην ομάδα που μόλις πέρσι έφτασε στους 4 του Τσάμπιονς Λιγκ κερδίζοντας πριν από λίγους μήνες, εκτός έδρας, την Juventus, την Real Madrid και την Tottenham. Όμορφο ποδόσφαιρο με αρκετές χαμένες ευκαιρίες από την ομάδα μας που φάνηκε άτυχη ιδιαίτερα στη φάση με το δοκάρι με τον Παύλοβιτς. Η συνέχεια στο "δεύτερο ημίχρονο" στο Γιόχαν Κρόϊφ Αρένα στο Άμστερνταμ».

Και τώρα ο Αίαντας μπορεί να αυτοκτονήσει με το σπαθί που του "κάναμε δώρο", όπως ο πρόγονος του.

LIVE FEED FROM facebook.com/groups/apoelgroup :
Μετά το καθιερωμένο ζέσταμα, οι δυο ομάδες αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο για τα αποδυτήρια, για να επιστρέψουν 10 λεπτά πριν από τις 22:00 υπό τους ήχους του ύμνου του Τσάμπιονς Λιγκ και το σεντόνι να κουνιέται στο κέντρο του γηπέδου.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ισπανός διαιτητής κ. Antonio Mateu Lahoz  σφυρίζει την έναρξη της αναμέτρησης.
Στην σέντρα ήταν ο ΑΠΟΕΛ
1' Το πρώτο φάουλ στον αγώνα το κάνει ο Μιχαήλοβιτς
8' Πρώτη απόκρουση από τον Μπέλετς σε σουτ του Tadić
9' το πρώτο κόρνερ στον αγώνα, το κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ
Απόκρουση του Μπέλετς σε σουτ του Blind
13' κόρνερ για τον ΑΓΙΑΞ
Ο Μπέλετς αποκρούει σουτ του Tadić
16' Ο Mazraoui δέχεται την πρώτη κίτρινη στο παιγνίδι
Ασφυκτική πίεση του ΑΓΙΑΞ στα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα
18' Δεύτερη κίτρινη για τον Άγιαξ με τον Marin
20' κόρνερ για τον Άγιαξ
21' ακόμα ένα κόρνερ για τον Άγιαξ
22' πρώτη επέλαση από τον Τάμαρη που ανατρέπεται από τον Veltman και κερδίζει το φάουλ.
Κίτρινη κάρτα στον Veltman
Το φάουλ εκτελεί ο Τάμαρι, ψηλά και εκτός εστίας
Τρεις συνολικά οι κίτρινες κάρτες για τον Άγιαξ στα πρώτα 22 λεπτά
Όφσαϊντ ο Άγιαξ
27' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ
28' κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ
29' Επέλαση του Νικόλα Ιωάννου εντός περιοχής, το σουτ του κοντράρει και πάει εκτός εστίας κόρνερ(θα μπορούσε να άνοιγε το σκορ ο ΑΠΟΕΛ σε αυτή τη φάση)
29' τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ που αρχίζει να ρολάρει
Εναλλαγή της μπάλας του Τάμαρι με τον Μπέζιακ, κάνει το φατλσαριστό πλασέ με το εξωτερικό μέρους του παπουτσιού του ο Ιορδανός με την μπάλα να παίρνει δυστυχώς αντίστροφη πορεία από την επιθυμητή και να φεύγει μόλις έξω.
37' κίτρινη κάρτα στον Γκέντσογλου (πρώτη του ΑΠΟΕΛ)
39' Άλλη μια ξέφρενη επέλαση του Τάμαρι, ανατρέπεται χωρίς ο διαιτητής να δίνει κάτι
44' κόρνερ κερδίζουν οι Ολλανδοί
+1 ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων
Τέλος Α' ημιχρόνου

ΑΠΟΕΛ 0-0 ΑΓΙΑΞ

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στην σέντρα οι Ολλανδοί
46' κίτρινη κάρτα για τον Bezjak (2η για τον ΑΠΟΕΛ)
53' κόρνερ για τον Άγιαξ
56' κόρνερ ο Άγιαξ
Σουτ ο Van de Beek, αποκρούει ο Μπέλετς
57' Κίτρινη στον Martinez
Σουτ ο Μάτιτς
Προσπάθεια του Τάμαρι για γκολ, αποκρούει ο Ονάνα
58' κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ
58' Διπλή προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ για γκολ, πρώτα με τον Σόουζα και στη συνέχεια νέα προσπάθεια για γκολ ο ΑΠΟΕΛ, η κεφαλιά του Παύλοβιτς καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.
59' Σουτ ο Blind - Αποκούει ο Μπέλετς
60' δυνατό σουτ του Τάμαρι μέσα από την περιοχή, μόλις έξω
Σώζεται και πάλι ο Άγιαξ
62' Αλλαγή ο Άγιαξ: Dest μέσα - Marin έξω
Σουτ ο Μπέζιακ, κοντράρει στους αμυντικούς
68' ΔΙΠΛΗ αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ:
Hallenius μέσα - Pavlović έξω
Jakoliš μέσα - Bezjak έξω
Σουτ του Χαλλένιους στο εξωτερικό μέρος των δικτύων
69' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ
69' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για την ομάδα μας
70' Το δυνατό σουτ του Σόουζα, αποκρούεται από τον Onana
Ούτε και τώρα το γκολ - απίστευτα τυχερός ο Άγιαξ
72' αλλαγή ο ΑΓΙΑΞ: Huntelaar μέσα - Neres έξω
75' Κίτρινη στον Tagliafico
76 Σούτ ο Μάτιτς - αποκρούει ο Ονάνα
Όφσαϊντ ο Hallenius
80' Φάουλ του Μαζραουί πάνω στον Μάτιτς
2η κίτρινη στον Mazraoui και κόκκινη κάρτα
Συνεχίζει με 10 ο Άγιαξ
82' Αναγκαστική αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Vidigal μέσα - Joãozinh έξω λόγω τραυματισμού
Όφσαϊντ ο Μερκής
Κίτρινη και στον Tadić (η 7η για τους Ολλανδούς)
86' κόρνερ κερδίζει ο Άγιαξ
87' άλλο ένα κόρνερ για τους Ολλανδούς
Ευκαιρία με  τον Τάμαρι που αστοχεί
88' Μεγάλη ευκαιρία ο Άγιαξ με τον Huntelaar - αποκρούει ο Μιχαήλοβιτς
90' κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ
+3 λεπτά οι καθυστερήσεις
Τέλος του αγώνα

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το παιγνίδι στη Λευκωσία. Παρά το καλύτερο ξεκίνημα του Άγιαξ, ήταν ο ΑΠΟΕΛ που ισορρόπησε και κυνήγησε περισσότερο το γκολ με κραυγαλέα ευκαιρία το δοκάρι του Παύλοβιτς. Οι φιλξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαζραουί με 2η κίτρινη κάρτα. Όλα τώρα παίζονται στο Άμστερνταμ με την πρόκριση να είναι ανοικτή και για τις 2 ομάδες.