Βαριά ήττα του ΑΠΟΕΛ από την KB Prishtina με 93-74

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από την KB Prishtina με 93-74 στο Κόσοβο για την πρεμιέρα του FIBA Europe Cup. Cuffee και Garrett σημείωσαν από το 15 πόντους. Την ερχόμενη Τετάρτη η ομάδα μας θα φιλοξενήσει τη Ventspils στο Λευκόθεο για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Καλύτερα μπήκε στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ και μέχρι τα μέσα του 1ου δεκαλέπτου προηγείτο στο σκορ, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, πέρασαν μπροστά και απέκτησαν διαφορά 10 πόντων (33-23).

Στη 2η περίοδο ο ρυθμός ήταν παρόμοιος και η ομάδα μας πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -15, 60-45.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές του κ. Χουγκάζ έπαιξαν αρκετά καλά από το 25’ και μετά και μείωσαν τη διαφορά στους 10 (71-61), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι την επανέφεραν σε υψηλότερα επίπεδα και υποχρέωσαν την ομάδα μας στην πρώτη της ήττα με 93-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-23, 60-45, 71-61, 93-74

Κρις Χουγκάζ: Ανδρέας Κωνσταντίνου 2, Laron 13, Γιανναράς 3, Κούνας 12, Παναγιώτου, Cuffee 15, Garrett 15, Κοιλαράς, Mpoyo 6, Πυρίλλης 2, Thompson 6.