LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-0 ΔΟΞΑ, #6η «Τα χρειάστηκε με τη Δόξα στο "άδειο" ΓΣΠ»

«Το δοκάρι στο 87' στάθηκε σύμμαχος και έσωσε τον ΑΠΟΕΛ από την ισοφάριση. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Άνδριγιαν Παύλοβιτς πέτυχε το 2-0 με τη "βοήθεια" του τερματοφύλακα της Δόξας, Ανδρέα Παρασκευά, που δεν έδιωξε έγκαιρα την μπάλα με αποτέλεσμα να την προλάβει ο Σέρβος φορ και να πετύχει το τελικό 2-0.»

LIVE FEED FROM APOELGROUP.COM
Στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ, για το καθιερωμένο ζέσταμα, βρίσκονται οι δύο ομάδες.
Αρκετούς ΑΠΟΕΛίστες (πρώην και δανεικούς) θα βρει απέναντι του σήμερα ο ΑΠΟΕΛ, όπως τον πρώην Αρχηγό Νεκτάριο, που μάλλον δεν θα αγωνιστεί, τον τερματοφύλακα Παρασκευά, τον αμυντικό Μουχτάρη, τον Ίταλο, τον Καλό (Καρλίτο), τον Παπαφώτη και τον προπονητή Χ"Λούκα.
Δραματική η κατάσταση στις κερκίδες με μόλις 3,600 εισιτήρια κι ακόμα δεν άρχισαν τα κρύα.

Ο διαιτητής Χρυσοβαλάντης Θεουλή σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.
Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ

1' Ο Τάμαρι τεστάρη τον Παρασκευά με το πρώτο σουτ στον αγώνα, σε ετοιμότητα ο νεαρός κήπερ και αποκρούει.
4' Πέναλτι ζητά ο ΑΠΟΕΛ από την απόκρουση του Μέσκα με το χέρι, στο σουτ του Νικόλα Ιωάννου. Όχι λέει ο Θεουλής.
9' Κίτρινη κάρτα στον Βιντιγκάλ για φάουλ σε αντίπαλο.
20' Το λάθος του αμυντικού της Δόξας Ντερβίτ, να ντριπλάρει τον Χαλλένιους, το εκμεταλλεύεται ο Σουηδός φορ, που κερδίζει την μπάλα και με πλασέ ανοίγει στο σκορ.
* ΑΠΟΕΛ 1-0 ΔΟΞΑ
32' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ.
* Ο Σάββας Γκέντσογλου αποχωρεί λόγω τραυματισμού και τη θέση του παίρνει ο ΑΛΕΦ.
34' Φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελείται αλλά η κεφαλιά του Σάβιτς, από πλεονεκτική θέση, πάει εκτός εστίας.
38΄ Νέο τετ α τετ του Χαλένιους με τον αντίπαλο κήπερ, κάνει και το σουτ, η μπάλα όμως  αποκρούεται από τον Παρασκευά.
40' Σειρά του Σόουζα για σουτ στην αντίπαλη εστία, αποκρούει και πάλι ο Παρασκευά.
41' Σουτ του Μάτιτς, ψηλά άουτ.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
Στην σέντρα ήταν η Δόξα
50' κίτρινη στον Brambilla της Δόξας
50' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ
51' Σουτ του ΑΛΕΦ, νέα απόκρουση του Παρασκευά σε κόρνερ.
* Κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ
58' Φάουλ για τη Δόξα, το εκτελεί ο Καρλάο και η μπάλα φεύγει έξω.
59' Διπλή αλλαγή για την Δόξα
64' Δυνατό συρτό σουτ του Βιντιγκάλ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι και έξω.
65' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ
* Γιάκολις μέσα / Έξω ο Τάμαρι
71' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ
* Παύλοβιτς μέσα / Μάτιτς έξω
72' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Δόξα
75' Σουτ ο Γιάκολις, εκτός εστίας.
77΄Ευκαιρία για τη Δόξα για να ισοφαρίσει με τον Ίταλο, η μπάλα φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.
79΄ Ο Χαλένιους μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έδωσε στον Πάβλοβιτς που απέτυχε να βρει την μπάλα και η ευκαιρία έκανε φτερά.
81' Δοκάρι η ΔΟΞΑ από την κεφαλιά του Καρλίτο, μετά από σέντρα του Ίταλο.
* Είχε προηγηθεί φάουλ του Ίταλο που αγνόησε ο Θεουλής.
87' Νέο σουτ ο Καρλίτος.
* Μας τρέλανε η Δόξα στο τελευταίο 10λεπτο.
* Παίζουμε με τη φωτιά

* ΓΚΟΛΛΛΛΛ
88΄Λάθος του τερματοφύλακα Παρασκευά που δεν έδιωξε την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Πάβλοβιτς που καραδοκούσε να την στείλει στα δίχτυα για το 2-0.