LIVE: SEVILLA FC 1-0 APOEL FC, #UEL «Στην πρώτη θέση του ομίλου η Σεβίλλη»

«Το "πάλεψε", αλλά δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ. Προσπάθησαν μεν οι γαλαζοκίτρινοι, αλλά χωρίς αποτέλεσμα... περισσότερο φοβήθηκαν τον διασυρμό και "κάθησαν" όλοι πίσω (με εντολές του ΝΤΟΛΛ φυσικά) και απλά έδιωχναν την μπάλα. Οι Ισπανοί επικράτησαν 1-0 των μόνιμων πρωταθλητών Κύπρου στο Στάδιο «Πιχουάν» διπλασιάζοντας τις νίκες τους στον 1ο όμιλο του Europa League. Σκόρερ ο Τσιτσαρίτο στο 17’. Στην πρώτη θέση χωρίς συγκάτοικο είναι πλέον η Σεβίλλη κι ο ΑΠΟΕΛ στην τελευταία θέση».

LIVEFEED from APOELGROUP.COM

30 χιλιάδες κόσμος βρίσκεται στις κερκίδες του σταδίου Πιχουάν για την αποψινή μεγάλη αναμέτρηση.
Είσοδος των δύο ομάδων υπό τους ήχους του ύμνου του Γιουρόπα Λιγκ και το σεντόνι να κουνιέται στο κέντρο του γηπέδου.
Ο Αρχηγός Νικόλας Ιωάννου διαλέγει πρώτον τον ΑΠΟΕΛ στη σέντρα.
Ο Ολλανδός διαιτητής Bas Nijhuis σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

2' Ο Matić παραχωρεί το πρώτο φάουλ
4' πρώτο κόρνερ στον αγώνα για τους Ισπανούς
Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ η Σεβίλλη
Ένα σουτ των Ισπανών και έχουμε την 1η απόκρουση από τον Μπέλετς, που διώχνει σε κόρνερ.
3ο κόρνερ για τους Ανδαλουσιάνους
4ο κόρνερ και 2ο συνεχόμενο
Εντείνουν την πίεση τους οι Ισπανοί με τον ΑΠΟΕΛ, απλά να αμύνεται και να διώχνει την μπάλα
Κόρνερ για τους Ισπανούς (το 5ο) μέσα σε 12 λεπτά
17' γκολ για τους Ισπανούς.
Ο δαιμόνιος Μουνίρ έδωσε παράλληλη πάσα στον Τσιτσαρίτο που σκοράρει με προβολή.
ΣΕΒΙΛΛΗ 1-0 ΑΠΟΕΛ
Απίστευτα στατιστικά μέχρι τώρα με 79% κατοχή για την Σεβίλλη και 21% για το ΑΠΟΕΛ.
Η Σεβίλλη μετρά 172 ολοκληρωμένες πάσες κι ο ΑΠΟΕΛ μόνο 18.
Κοντά στο 2ο γκολ ο Μουνίρ, που σουτάρει μόλις άουτ.
Επιτέλους ξεμύτισε ο ΑΠΟΕΛ, σε θέση όφσαϊντ όμως ο Γιάκολις.
31' πρώτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ
32' μακρινό ψηλοκρεμμαστό σουτ από τον Παύλοβιτς που προσπάθησε να κρεμάσει τον αντίπαλο κήπερ, που ήταν εκτός εστίας, αλλά χωρίς επιτυχία. Το σουτ πάει ψηλά έξω.
Όφσαϊντ ο Μουνίρ
37' μεγάλη απόκρουση του Μπέλετς
Νέα απόκρουση του Μπέλετς σε διαδοχικά σουτ του Λόπεζ
Ο Τσιτσαρίτο πλησίασε το 2ο γκολ χωρίς επιτυχία
42' νέα απόκρουση ο Μπέλετς
43' καλή ευκαιρία για την Σεβίλλη με τον Λόπεζ, ευτυχώς δεν γίνεται το γκολ
Όφσαίντ ο Τσιτσαρίτο
+2 λεπτά οι καθυστερήσεις
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Άρχισε το Β ημίχρονο στο στάδιο «Estadio Ramón Sánchez-Pizjuá»
Στην σέντρα ήταν η Σεβίλλη.
Νέα χαμένη ευκαιρία με τον Τζόρταν της Σεβίλλης
56' Πέναλτι ζητά ο ΑΠΟΕΛ για πάτημα (φάουλ) του ποδιού του Νικόλα Ιωάννου, κάτι που αρνιέται ο διαιτητής... αν υπήρχε VAR?

60' πρώτη αλλαγή στο παιγνίδι. Την κάνουν οι Ισπανοί.
Μέσα ο Gil / Έξω ο Μαροκινο-Ισπανός Munir
65' Κίτρινη στον Γιάκολις του ΑΠΟΕΛ. Ήταν η πρώτη στον αγώνα.
66' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ.
Μέσα ο Hallenius / Έξω ο Pavlović
67' Σε θέση όφσαϊντ ο Τσιτσαρίτο
68' νέα μεγάλη σωτήρια απόκρουση του Μπέλετς
69' πρώτη απειλή από τον ΑΠΟΕΛ με τον Γιακολίς που πλασάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή, χωρίς επιτυχία.
72' κόρνερ οι Ισπανοί
72' Μεγάλη ευκαιρία για την Σεβίλλη που δεν γίνεται όμως το γκολ
72' Αλλαγή η Σεβίλλη
Μέσα ο Banega / Έξω ο Rony Lopes
Νέα ευκαιρία για τους Ισπανούς
Κίτρινη κάρτα στον Vázquez της Σεβίλλης για φάουλ στον Τάμαρι.
Αλλαγή η Σεβίλλη
Μέσα ο Dabbur / Έξω οHernández
80' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ
Μέσα ο Εφραίμ / Έξω ο Γκέντσογλου
Ο Μπέλετς αποκρούει σουτ του Banega
83' ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι που δυστυχώς γλιστρά στη γραμμή της επανορθωτικής
84' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ
Μέσα ο Στάθης / έξω ο Τάμαρι
90' κόρνερ με τον Banega