Έπεσε μαχόμενος στο "Λευκόθεο" | ΑΠΟΕΛ 71-77 ΕΘΑ (φώτος)

Ο ΑΠΟΕΛ έπεσε μαχόμενος στο Λευκόθεο, ηττήθηκε από την ΕΘΑ με 71-77 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και έμεινε στις δυο νίκες.

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της Λευκωσίας, όπου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, νίκησε στο Λευκόθεο τον ΑΠΟΕΛ με 77-71. Η αναμέτρηση σε μεγάλα διαστήματα ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για την νίκη. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Πέτρος Παπάμιχαηλ που σημείωσε 20 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Συνεχώς μπροστά στο σκορ ήταν η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο. Στην 1η περίοδο οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (17-10), ωστόσο ο αντίπαλος μείωσε στους 4 (20-16).

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα μας προηγήθηκε μέχρι και 8 πόντους (28-20 και 33-25), αλλά έκλεισε το ημίχρονο μόλις στο +1, 40-39.

Στην 3η περίοδο η ΕΘΑ πέρασε μπροστά στο σκορ, η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το -3, 56-59.

Οι παίχτες του κ. Χουγκάζ ανέκτησαν το προβάδισμα με 62-59, αλλά δεν κατάφεραν να έχουν απαντήσεις στα καλάθια των φιλοξενούμενων και έχασαν με 71-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 40-39, 56-59, 71-77

Κρις Χουγκάζ: Πυρίλλης 4, Thompson 6, Laron 11, Cuffee 16, Garrett 19, Κοιλαράς, Κούνας 2, Γιανναράς, Mpoyo 8, Λοϊζίδης 5.