LIVE: Απόλλων 1-1 ΑΠΟΕΛ, #9η «Το απόλυτο Χ στο ντέρμπι»

«Ο ψυχωμένος Αυγουστής ύψωσε ανάστημα απέναντι στον Γερμανό Ντόλλ και του πήρε δίκαια τον βαθμό της ισοπαλίας 3 λεπτά πριν από το τέλος. Το σκορ άνοιξε ο Μερκής για να ισοφαρίσει πριν το τέλος ο Γκάπκε. Ο ΑΛΕΦ είχε δοκάρι λίγο μετά το γκολ του Μερκή και δυστυχώς δεν έγινε το 0-2 που θα σκότωνε το παιγνίδι.

Η νίκη χάθηκε από την κακή διαχείριση του παιγνιδιού από τον προπονητή, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία και δεύτερη αυτοκτονία. Μετά την ΑΕΚ σειρά είχε ο Απόλλωνας να κλέψει δυο βαθμούς από τον ΑΠΟΕΛ. Δεν κερδίζεται έτσι το πρωτάθλημα, τώρα την αλλαγή.. πριν είναι αργά.»

LIVEFEED from APOELGROUP/TWITTER

Τηλεοπτική μετάδοση: Cytavision Sports1HD
Περιγραφή: ΑΠΟΕΛ ΓΚΡΟΥΠ

Ενδεκάδα ΑΠΟΕΛ
Η 11άδα του ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Βούρος, Μιχαΐλοβιτς, Σάβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Σόουζα, Άλεφ, Βιντιγκάλ, Τάμαρι, Πάβλοβτις

Στο γαλαζοκίτρινο πάγκο: Βάτερμαν, Ζοαοζίνιο, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Εφραίμ, Γιάκολις, Ντε Βινσέντι, Μπέζιακ, Χαλένιους

Η 11άδα του Απόλλωνα: Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε, Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Περέιρα, Ενσούε, Παπουλής, Γκακπέ

Είσοδος των δύο ομάδων στο αγωνιστικό χώρο του Τσιρείου

Ο Ενσούε για πρώτη φορά θα τεθεί αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του, τον ΑΠΟΕΛ.
Ο Άλεφ επιστρέφει στο Τσίρειο.
Ο Διαιτητής Σωτηρίου σφυρίζει την έναρξη
3' φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ
5' φάουλ κερδίζει ο Απόλλωνας
Ο Γκακπέ τετ α τετ με τον Μπέλετς, νικητής ο Σλοβένος κήπερ
7' σουτ ο Τάμαρι
9' σουτ ο Βίντιγκαλ
18' σέντρα σουτ του Παππολλή αποκρούει ο Μπέλετς
19' Σουτ ο Βίντιγκαλ
22' σου ο Μιχαήλοβιτς
24' ευκαιρία ο Απόλλων
Δυνατά μαρκαρίσματα, ο διαιτητής απλά φωνάζει χωρίς να μοιράζει κάρτες
26' Φοβερή κεφαλιά του Παύλοβιτς, μεγάλη απόκρουση του Μόλ
Το 0-0 παραμένει στο Τσίρειο.
Πιο κοντά στο γκολ βρέθηκε, πέραν των τεσσάρων ευκαιριών, ο Απόλλωνας
28' κίτρινη στον Παππουλλή
29' κίτρινη στον Μάρκοβιτς
Σε θέση όφσαϊντ ο Μιχαήλοβιτς. Λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού.
36' πρώτο κόρνερ για τους Λεμεσιανούς
37' κίτρινη στον Σόουζα (άδικη)
41' νέα ΤΕΡΑΣΤΙΑ απόκρουση από τον Μπέλετς

54 Φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ
Εκτελεί το φάουλ με δυνατή βολίδα ο Βίντιγκαλ, ασταθεί απόκρουση του Μόλ κι ο καραδοκών Μερκής ανοίγει στο σκορ για τον ΑΠΟΕΛ
ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
Απόλλων 0-1 ΑΠΟΕΛ
Ο Μερκής δεν πανηγυρίζει το γκολ, αντιθέτως κάνω σήμα για να ηρεμήσουν όλοι
56' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον ΑΛΕΦ. Αν γινόταν εδώ το 0-2 θα πήγαιναν αμέσως για μπάνια.
Αλλαγή ο Απόλλωνας, είσοδος του Γιαννιώτα στο παίγνια
Κίτρινη στον ΒΟΥΡΟ
62' κόρνερ η απομίμα
Κίτρινη στον ΑΛΕΦ
Φάουλ εκτελεί ο Γιαννιώτας
70' Αλλαγή ο Απόλλωνας με τον Ζελάγια
71' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ.
Ο Μάτιτς στη θέση του Πάβλοβιτς
Νέο σουτ ο Γιαννιώτας
80' Αλλαγή ο Απόλλωνας: Μέσα ο Καρ, έξω ο Παπουλής
80' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Μπέζιακ, έξω ο Τάμαρι
Εγκλημάτησε και πάλι ο ΝΤΟΛΛ. Δεν βγάζει κύριε τον Τάμαρι!
2 διαδοχικά σουτ ο Απόλλωνας, το ένα εκτός εστίας και το άλλο το απόκρουσε ο Μπέλετς
Απόλυτος κυρίαρχος ο Απόλλωνας.
Ο Ντολλ σήκωσε λευκή πετσέτα
Σουτ ο Γιαννιώτας
Κεφαλιά ο Ζελάγιας
86' Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Βιντιγκάλ
Έβαλε μέσα τον Εφραίμ.... το να σου κάνει σε 4 λεπτά?
87' γκολ. Ισοφαρίζει ο Απόλλωνας με τον Γκακπέ
Απόλλων 1-1 ΑΠΟΕΛ
89' Κίτρινη στον Νικόλα Ιωάννου
3 λεπτά οι καθυστερήσεις
Ανάποδο ψαλίδι ο Εφραίμ
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Απίστευτο οοο!!!
"Φωνάζουν" για τη διαιτησία στον απόλλωνα (ο βλάκας ο Γλυκύς).
Θέλουν, λέει, ξένους διαιτητές, ζητούν συμπαράσταση κι από άλλες ομάδες, για να σταματήσει  αυτό που συμβαίνει, λέει, τα τελευταία χρόνια.
Πιο ξεκάθαρη μομφή κατά του ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να υπάρξει.