LIVE: DUDELANGE 0-2 ΑΠΟΕΛ, UEL, «Συνεπής στα μεγάλα ραντεβού ο ΑΠΟΕΛ»

«Συνεπής στα μεγάλα ραντεβού ο ΑΠΟΕΛ, θα συνεχίσει και τη νέα χρονιά στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 2-0 της Ντουντελάνζ στο Λουξεμβούργο και από την 5η στροφή βρίσκεται στους «32» του Europa League, ξεπλένοντας  τη βαριά εντός έδρας ήττα 4-3 από τη Ντουντελάνζ! Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε και στο 10' κέρδισε πέναλτι. Ο Μάτιτς ανέλαβε την εκτέλεση κι έβαλε μπροστά την ομάδα του. Οι γαλαζοκίτρινοι του Τόμας Ντολλ σφράγισαν την πρόκριση στο 43',  όταν από φάουλ του Μάτιτς, ο Γιώργος Μερκής με κεφαλιά νίκησε τον Ζουμπέρ!»

LIVEFEED FROM APOELGROUP TWITTER

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΠΟΕΛ: ΜΠΕΛΕΤΣ
ΜΙΧΑΗΛΟΒΙΤΣ - ΒΟΥΡΟΣ - ΣΑΒΙΤΣ - ΜΕΡΚΗΣ - ΙΩΑΝΝΟΥ
ΓΚΕΝΤΣΟΓΛΟΥ - ΣΟΥΖΑ - ΜΑΤΙΤΣ
ΤΑΜΑΡΙ - ΧΑΛΛΕΝΙΟΥΣ

Ενδεκάδα Ντούντελανζ:  1 Joubert (GK)(C)
4 Cools, 5 Schnell, 9 Sinani, 10 Stolz
16 Lesquoy, 20 Garos, 22 Bernier
28 Morren, 34 Bouchouari, 77 Bougrine

Έναρξη του αγώνα, καλή επιτυχία στην ομάδα μας.
2' κόρνερ υπέρ της Ντούντελανζ
11' κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Νικόλα Ιωάννου
Ο Schnell της Dudelange αποκρούει την κεφαλιά του ΣΟΟΥΖΑ με το χέρι.
Ο Ιταλός διαιτητής σφυρίζει αμέσως την παράβαση. Πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ.
ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛ
Ο Ούρος Μάτιτς εκτελεί το πέναλτι στη δεξιά κάτω γωνιά, παρά την προσπάθεια του αντίπαλου τερματοφύλακα η μπάλα πάει στα δίκτυα κι ο ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ, βάζωντας τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη.
ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ 0-1 ΑΠΟΕΛ
14' Σουτ από τον Ταάμαρι
15' Κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ με τον Μάτιτς
15' Σουτ ο Νικόλας Ιωάννου
17' Σουτ ο Χαλλένιους
17' Μεγάλη ευκαιρία, αλλά το σουτ του Τάμαρι βρήκε το δοκάρι.
19' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μάτιτς
Διαδοχικά σουτ των Σόουζα και Μάτιτς χωρίς αποτέλεσμα.
21' Κόρνερ για τους γαλαζοκίτρινους με τον μόνιμο εκτελεστή Μάτιτς.
21' Σε θέση όφσαϊντ ο Μερκής
30' Η Ντούντελανζ έχει αναλάβει πλήρως τα ηνία του αγώνα στα τελευταία λεπτά
32' Κίτρινη στον Savić
33' Κόρνερ για τους αντιπάλους
34' Δοκάρι για την ομάδα από το Λουξεμβούργο  με τον Stolz
34' Κίτρινη σε παίκτη της Ντούντελανζ
36' Όφσαϊντ ο Τάμαρι
38' Κόρνερ για τους Λουξεμβουργιανούς
38' Δύσκολη απόκρουση από τον Μπέλετς
39' Κόρνερ υπέρ της Ντούντελανζ
43' Φάουλ κερδίζει ο Τάμαρι μετά από ανατροπή από τον Γκαρός
43' Εκτελεστής ο Μάτιτς
ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
Ο Μάτιτς εκτελεί το φάουλ, βρίσκει τον ΜΕΡΚΗ στην καρδιά της άμυνας της Ντούντελανζ και με καρφωτή κεφαλιά ο Μέρκατσος διπλασιάζει τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ.
ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ 0-2 ΑΠΟΕΛ
45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις
ΤΕΛΟΣ Α' ημιχρόνου.

Με αλλαγή αρχίζει ο ΑΠΟΕΛ το δεύτερο ημίχρονο.
46' Ο ΑΛΕΦ μπαίνει στο παιγνίδι στη θέση του αργού Γκέντσογλου.
54' Αλλαγή Dudelange: Μέσα ο Lavie / Έξω ο Bougrine.
59' Κίτρινη στον Morren της Dudelange
60' Κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Μάτιτς
61' Αλλαγή Dudelange: Μέσα ο Bettaieb / έξω ο Bouchouari
66' Αναγκαστική αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Ο Jakoliš περνά στη θέση του τραυματία Νικόλα Ιωάννου.
Ο Μιχαήλοβιτς έρχεται στο αριστερό άκρο της άμυνας.
71' Κόρνερ για την Ντούντελανζ.
71' Μαγική μπαλιά στον κενό χώρο για τον Τάμαρι, που έφυγε μόνος απέναντι στον Ζουμπέρ, αλλά νικήθηκε στο πλασέ, από τον αντίπαλο κήπερ που κατάφερε να αποκρούσει!
72' Κίτρινη στον Μιχαήλοβιτς
72' Κόρνερ στον ΑΠΟΕΛ
77' Αλλαγή Dudelange: Μέσα ο Pokar / έξω ο Stolz
81' Ανόητη κίτρινη στον Βούρο
83' νέο ανόητο φάουλ ο Βούρος. 2η Κίτρινη κάρτα και κόκκινη. 2 κίτρινες ο Βούρος μέσα σε 2 λεπτά, απίστευτη εξέλιξη και αφήνει την ομάδα εκετεθημένει.
Ο ΑΠΟΕΛ μένει με 10 παίκτες για τη συνέχεια.
Εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα της η Ντούντελανζ και αντεπιτίθεται
84' 2ο δοκάρι με τον Sinani για την Dudelange
84' Άμεση αλλαγή ο ΝΤΟΛΛ που αποσύρει τον Χαλλένιους και ρίχνει στον αγώνα τον Ντε Βινσέντι για να κρατήσει μπάλα.
84' Μέσα ο De Vincenti / έξω ο Hallenius
88' Κόρνερ για την Ντούντελανζ
89' Απόκρουση του Μπέλετς.
90' Κίτρινη στον Sinani της Dudelange
90' Απευθείας κόκκινη στον Sinani της Dudelange για εξύβριση του διαιτητή.
Με 10 και η Ντουντελάνζ για τα εναπομείναντα 5 λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

«Ο ΑΠΟΕΛ ξανά στα μεγάλα ραντεβού, νίκησε την Ντουντελάνζ και προκρίθηκε στους «32» του Europa League.

Στον άλλο αγώνα του Α ομίλου, η Σεβίλλη που είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, συνέχισε ακάθεκτη, νίκησε την Καραμπάκ με 2-0 στο Σάντσες Πιθχουάν.