Επιστροφή στις νίκες για τον καλαθοσφαιρικό ΑΠΟΕΛ, 78-63 τον ΑΠΟΠ στο Λευκόθεο

Επιστροφή στις νίκες

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον ΑΠΟΠ στο Λευκόθεο με 78-63 για την 11η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Garrett με 26 πόντους και ακολούθησε ο Γιανναράς με 19. Την προσεχή Κυριακή 22 Δεκεμβρίου η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΕΘΑ στο τελευταίο παιχνίδι του 2019.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο 1ο δεκάπελπτο, με τις δυο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και τον ΑΠΟΕΛ να το κλείνει στο +1, 17-16.

Στη 2η περίοδο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού. Υπήρχε εναλλαγή του σκορ, με την ομάδα μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το -2, 30-32.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες του κ. Παπαδόπουλου δεν μπήκαν καλά στο παρκέ και έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με 43-49, ωστόσο στο δεύτερο μισό η ομάδα μας ανέβασε στροφές και επανέκτησε το προβάδισμα με 57-54.

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν εμφανώς ανώτερος, σοβαρός και συγκεντρωμένος. Συνεχώς ανέβαζε τη διαφορά και στο τέλος κέρδισε με 15 πόντους, 78-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 30-32, 57-54,  78-63

Νικόλας Παπαδόπουλος: Garrett 26, Dendy 5, Γιανναράς 19, Κοιλαράς, Friday 9, Κωνσταντίνου, Παναγιώτου, Κούνας 12, Λοϊζίδης 3, Graves 4.