Έτσι κέρδισε την ΕΘΑ ο ΑΠΟΕΛ με 81-87

«Σημαντικό διπλό επί της ΕΘΑ πήρε ο ΑΠΟΕΛ με νίκη 87-81 και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική του επιτυχία, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζάρβις Γκάρετ με 18 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασσίστ)».

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε με το διπλό από το «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία». Κέρδισε την ΕΘΑ με 87-81 για τη 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το 2019. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Friday με 21 πόντους, αλλά τον τίτλο του πολυτιμότερου του αγώνα πήρε ο Garrett με 18 πόντους. Τη Δευτέρα 06 Ιανουαρίου του 2020 οι γαλαζοκίτρινοι θα φιλοξενήσουν την Πετρολίνα ΑΕΚ στο Λευκόθεο (19:00).

Ισορροπημένο ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του το 1ο δεκάλεπτο. Μετά τη συμπλήρωση του 5λεπτου η ΕΘΑ πέρασε μπροστά με 18-11, αλλά οι καλαθοσφαιριστές του κ. Νικόλ Παπαδόπουλου ροκάνισαν τη διαφορά στους δυο πόντους (22-20).

Στη 2η περίοδο η ομάδα μας ήταν πολύ καλύτερη από τους γηπεδούχους και έλεγξε πλήρως το ρυθμό. Πήρε το προβάδισμα από νωρίς και σταδιακά το ανέβαζε, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 50-42.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν με διάθεση και στο 3ο δεκάλεπτο, έφτασαν τη διαφορά στο +13 (66-53), αλλά δεν υπήρξε διάρκεια. Η ΕΘΑ απάντησε με δικό της σερί και μείωσε στο καλάθι (66-68).

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο -3 (73-70), αλλά τα δυο τρίποντα επανέφεραν το προβάδισμα στην ομάδα μας, η οποία έβαλε τα πράγματα στο σωστό δρόμο για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος. Οι παίχτες του κ. Παπαδόπουλου ήταν ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί και πήραν το διπλό με σχετική ευκολία, με 81-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 42-50, 66-68, 81-87