«Γαλαζοκίτρινο το ντέρμπι!» ΑΠΟΕΛ 82–77 Απόλλων

Σημαντική νίκη επί του Απόλλωνα (05/12/2019)

Σκορ ανά περίοδο: 19-20, 29-19, 11-21, 23-17.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 19-20, 48-39, 59-60, 82-77.

ΑΠΟΕΛ (Ν. Παπαδόπουλος): Γκάρετ 10, Τόμπσον 19 (2), Ντέντι 11, Γιανναράς 5 (1), Κάφι 9 (1), Κοιλαράς, Κούνας 9 (1), Λοϊζίδης 5 (1), Φράιντεϊ 14 (2).

Απόλλων (Α. Κωνσταντινίδης): Χάινς 14, Οράιλι 17 (2), Λιούις 13, Ηλιάδης 13 (1), Τζάξον 11 (1), Ντάγκλας 7 (1), Ελευθερίου 2.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
 - Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Απόλλωνα με 82-77 για την 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Thompson με 19 πόντους. Την Κυριακή 08 Δεκεμβρίου η ομάδα μας θα φιλοξενηθεί από την Ομόνοια.

Επιστροφή στις νίκες απέναντι σε μια ομάδα που έχει υψηλούς στόχους στη φετινή περίοδο για τον ΑΠΟΕΛ. Οι παίχτες του κ. Νικόλα Παπαδόπουλου έπαιξαν συγκεντρωμένα και παθιασμένα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήραν σημαντική νίκη, η οποία θα τους ανεβάσει τη ψυχολογία εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τον αντίπαλο να προηγείται με έναν πόντο, 19-20.

Στη 2η περίοδο, οι γαλαζοκίτρινοι ήταν εμφανώς βελτιωμένοι και καλύτεροι από τον Απόλλωνα. Έπαιξαν αρκετά καλά στην επίθεση και στην άμυνα, και δημιούργησαν διαφορά 9 πόντων, 48-39.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Η ομάδα μας δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα στην επίθεση και επέτρεψε στον αντίπαλο να μειώσει τη διαφορά και να περάσει μπροστά με έναν πόντο, 59-60.

Ωστόσο στην 4η και τελευταία περίοδο, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά, προηγήθηκε και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το τέλος και πανηγύρισε τη νίκη με 82-77.