LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-0 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ «Νίκη και "δεκατρείς" στο ΓΣΠ»

«Με το νικηφόρο 2-0 του ΑΠΟΕΛ επί του Εθνικού Άχνας ολοκληρώθηκε στο Στάδιο ΓΣΠ η 13η αγωνιστική του Παγκυπρίου πρωταθλήματος της ΚΟΠ. Τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ πέτυχαν οι Λούκας Σόουζα στο 18' και Λένους Χαλένιους στο 89'. Ο ΑΠΟΕΛ μετά από 10 αγώνες μέχρι τώρα στο Πρωτάθλημα, βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς, εκκρεμεί ο αγώνας του πρώτου γύρου μεταξύ των δύο ομάδων, ο οποίος θα διεξαχθεί την Τετάρτη 15 Ιανουαρίου 2020. Ήταν ο δεύτερος επίσημος αγώνας του Λούκα Χατζηλούκα στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ. Λιγοστός ο κόσμος στις κερκίδες, μόλις 2,950 εισιτήρια».

Η ενδεκάδα του Εθνικού Άχνας.
Στρατηλάτης, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μ. Ηλία, Χαραλάμπους, Μ. Μαρκόφσκι, Κυπριανού, Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Ι. Μαρκόφσκι, Κονέ.

Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ
Ο Θεουλής σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.
2' Σουτ του Ντεβι, ψηλά εκτός εστίας
4' Ακόμα ένα σουτ του Ντέβι με την ίδια κατάληξη
5' Σουτ από τον Εφραίμ, απόκρουση του Στρατηλάτη
8' πρώτο σουτ από τον Εθνικό
10' κίτρινη σε παίκτη του Εθνικού για φάουλ στον Τάμαρι
11' Εκτελεί το φάουλ ο Ντέβι, κεφαλιά του ΑΛΕΦ εκτός εστίας
11' σουτ ο Εφραίμ
14' κόρνερ για την Άχνα
17' νέο σφαγιαστικό φάουλ πάνω στον Τάμαρι
17' κίτρινη σε παίκτη του Εθνικού για το φάουλ στον Μούσα
18' Το φάουλ εκτελεί ο ίδιος ο Ιορδανός σταρ, αποκρούει ο αντίπαλος κήπερ σε κόρνερ.
Το Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ εκτελεί ο Ντε Βινσέντι
18' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
Το γκολ με απευθείας σουτ, από την εκτέλεση κόρνερ, ο Λούκας Σόουζα, που τρέχει και το πανηγυρίζει, με τους συμπαίκτες του, στον πάγκο της ομάδας.
Είναι το γκολ νούμερο 4,000 στην ιστορία του ΑΠΟΕΛ σε επίσημους αγώνες του κυπριακού πρωταθλήματος.
Το 1ο το είχε πετύχει ο Πάμπος Αβρααμίδης το 1934.
ΑΠΟΕΛ 1-0 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
26' Σουτ ο Τάμαρι
26' πέμπτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ
30' Σέντρα του Μακρή, κεφαλιά του Εφραίμ.
32' ανατροπή του Τάμαρι εντός περιοχής, πέναλτι που όμως δεν δίνει ο Θεουλής
37' Σουτ ο Εθνικός
40' Σουτ ο ΑΛΕΦ
43' Σουτ ο Εφραίμ.
ΤΕΛΟΣ Α ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

«Ο ΑΠΟΕΛ παίζει με τη φωτιά. Πρέπει να σκοράρει γρήγορα το 2ο γκολ για να ξεγνιάσει.»

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος από τον Εθνικό
47' φάουλ παραχωρεί ο Σάβιτς και δέχεται την κίτρινη κάρτα (1η του ΑΠΟΕΛ)
48' κόρνερ για τον Εθνικό από την απόκρουση του Βάτερμαν
49' κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ
51' Αλλαγή για τον Εθνικό Άχνας
56 Κίτρινη σε παίκτη του Εθνικού
63' πολύ καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ... δεν γίνεται το γκολ
64' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ
>>>MATIC      64'   <<<DE VINCENTI
>>>JAKOLIS   64'   <<<ΕΦΡΑΙΜ
65' αλλαγή για την ομάδα του Εγκωμίτη
68' μακρινό σουτ ο Γιάκολις
71' γυριστό σουτ ο Τάμαρι
75' σουτ ο Εθνικός
82' τρίτη και τελευταία αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ
>>>ΒΟΥΡΟΣ   82'   <<<ΜΑΚΡΗΣ
86' ανατροπή του ΧΑλλένιους, νέο πέναλτι ζητά ο ΑΠΟΕΛ, όχι λέει ο πολύ λίγος (σήμερα) διαιτητής Θεουλής
88' σουτ ο Εθνικός
89' αλλαγή ο Εθνικός
89' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΧΑΛΛΕΝΙΟΥΣ
Χαλένιους και Τάμαρι κάνουν το 1-2, από την τελευταία πάσα του Μούσα, ο Λένους με σουτ καρφώνει την μπάλα στο πλεκτό για το 2-0.
ΑΠΟΕΛ 2-0 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις