Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από τη γερμανική Medi Bayreuth με 68-83 στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» #6Η

Ήττα στο φινάλε του FIBA Europe Cup (27/11/2019)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 35-39, 53-67, 68-83

Νικόλας Παπαδόπουλος: Garrett 16, Thompson 7, Dendy 19, Κούνας 5, Cuffee 6, Γιανναράς 8, Κοιλαράς 2, Mpoyo 5, Λοϊζίδης, Πυρίλλης, Κωνσταντίνου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
 - Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από τη γερμανική Medi Bayreuth με 68-83 στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» για την 6η και τελευταία αγωνιστική του FIBA Europe Cup. Η ομάδα μας την 8η αγωνιστική έχει ρεπό και την επόμενη εβδομάδα, στις 05 Δεκεμβρίου θα φιλοξενήσει τον Απόλλωνα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League.

Οι παίχτες του κ. Νικόλα Παπαδόπουλου παρουσιάστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί στα 2 πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα και δεν επέτρεψαν στους Γερμανούς να ξεφύγουν στο σκορ. Στην 1η περίοδο η ομάδα μας έχανε με 16-22, αλλά στη συνέχεια μείωσε κατά 2 πόντους και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 35-39.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας είχε την ίδια παραγωγικότητα στην επίθεση, αλλά αμυντικά δεν τα πήγε πολύ καλά, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να μεγαλώσει τη διαφορά, με 53-67.

Η ομάδα μας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, ωστόσο δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 68-83.